Připomněl, že je to už 160 let, kdy Francie a Anglie společně vpadly k Černému moři, porazily Rusko a dobyly Sevastopol. „A po 160 letech zase přišly boje o Krym a Sevastopol, nyní je to geopolitický boj. Jedna mocnost chce, co má druhá. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale vždyť Krym byl hlavní výdobytek Petra I. a Chruščov jako Ukrajinec ho od Ruska odloupl a dal ho Ukrajině. Dokud existoval Sovětský svaz, tak to bylo jedno. Jenže před dvěma lety, ještě před Majdanem, ruská rozvědka zjistila, že přímo v Sevastopolu už tři ukrajinské firmy opravují budovy kvůli americké zakázce, protože tam má vzniknout sídlo FBI. Nikdo pak tuhle zprávu nevyvrátil, dokonce to potvrdili v Kyjevě, když se ukázalo, že FBI zaplatila jen půlku poté, co Rusové na Krym vpadli,“ uvedl Petránek.
- Celý text je ZDE
Když se podle něj ruský prezident Putin dověděl, že v Kyjevě byl pravicový převrat za pomoci banderovců a jiných velice nacionalistických až fašistických organizací, tak si uměl představit, že zítra bude nad Sevastopolem vlát americká vlajka i vlajka Severoatlantického paktu. „A to by znamenalo, že Rusko by se dostalo do pozice mocnosti třetí třídy. Kdyby tohle Putin dopustil, tak by ho jeho vlastní generálové přišli asi zastřelit. Čili to bylo pro ruskou hrdost něco nepřípustného. Žádná velmoc nesmí být dlouho ponižována a urážena a to, co se stalo na Ukrajině, bylo namířeno především proti Rusku,“ prohlásil Petránek.
Válku na Ukrajině nelze ukončit vojensky
Uvedl také, že na rozpadu Československa mělo zájem Německo, stejně jako Německu vyhovoval rozpad Balkánu. „Dneska mně za to můžou mnozí nadávat, že to takhle vidím, ale za dvacet let to historie takhle zhodnotí. Je potřeba se podívat, jak to vypadalo dřív, už i za 1. a 2. světové války, a dokonce před rokem 1870. Znalost historie, vývoje a zájmů vede ke střízlivému názoru, že pokud má přestat na Ukrajině válka, a já se obávám, že potrvá dlouho, tak nelze uplatnit vojenské řešení. Nutná je jedině dohoda, protože Ukrajinu vám nikdo nemůže vzít a odnést třeba do Argentiny, ta zůstane vždycky tam, kde byla a je. Je to největší evropská země, která má 600 tisíc kilometrů čtverečních. Takže jedině, když najde modus vivendi čili způsob spolužití i s Evropou i s Ruskem, potom může vzkvétat,“ míní Petránek.
O situaci na Ukrajině se píše černobíle
Varoval, že ukrajinská situace může být katastrofální a že zde může hrozit i hladomor. „A Evropská unie nemá na to, aby Ukrajině přispěla. Američtí a západoevropští komentátoři se shodují na tom, že krize v Řecku byla v podstatě legrací proti tomu, co čeká Ukrajinu,“ podotkl Petránek.
Petránek si také myslí, že o situaci na Ukrajině i v jiných kritických částech zeměkoule se mnohdy píše černobíle jako přes kopírák: „Hodní Ukrajinci a zlí Rusové, hodní Američané a zlí ti druzí. Mám obavu, že i tady mnozí novináři mají určitou autocenzuru a že už se taky bojí. Lidí, kteří píšou úplně otevřeně, moc není. Je příliš těch, pro které je Západ téměř svatý a Východ zase čertovým sídlem,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam