Zeman požádal o přehodnocení zdrženlivého rakouského stanoviska vůči tomuto projektu. Hofer, kterého Zeman v jeho neúspěšné prezidentské kampani podpořil, přezkoumání rakouského postoje přislíbil.
„Pan prezident požádal o přehodnocení zdrženlivého stanoviska. Poukázal, že jde nejenom o dopravu, ale i o vodní hospodářství,“ řekl Ovčáček.
Zeman patří dlouhodobě mezi zanícené propagátory novodobé iniciativy na vznik vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Komise Ministerstva dopravy ČR nedávno navrhla dále pokračovat v přípravách vodního kanálu jen mezi Dunajem a Odrou, protože labská větev se jeví jako riziková.
„Ministr dopravy Norbert Hofer přislíbil, že rakouská strana záležitost přezkoumá a je ochotna se projektem zabývat,“ tlumočil Ovčáček výsledek jednání českého prezidenta s rakouským politikem.
Projekt by podle studie českého Ministerstva dopravy stál přes 585 miliard korun, z toho labská větev více než 300 miliard korun. Podle zastánců projektu by koridor přinesl ekonomické možnosti, zároveň by pomohl skomírající lodní dopravě v České republice a umožnil by lepší hospodaření s vodou. Ekologové naopak namítají, že koridor by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy a měl by výrazný dopad na krajinu a vodní režim v zemi.
Zeman si dnes na závěr své návštěvy alpské republiky poblíž Vídně prohlédne fragment kanálu, který byl ve 40. letech minulého století původně zamýšlen jako součást plánovaného propojení Dunaje a Odry, ale dnes slouží rekreačním účelům.
S Hoferem se Zeman setkal už během kampaně před rakouskými prezidentskými volbami v roce 2016, v nichž politik Svobodné strany Rakouska (FPÖ) kandidoval. Zeman ho tehdy přijetím na Hradě otevřeně podpořil, ale ve volbách nakonec zvítězil nynější rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Po středečním jednání s rakouským protějškem Zeman konstatoval, že vůči vodnímu koridoru Van der Bellen vyjádřil neutrální stanovisko.
Projekt vodního kanálu a dopravní infrastruktura patří mezi hlavní témata jednání českého prezidenta s rakouskými představiteli.
Pro Českou republiku je důležité také dokončení dálničního spojení Brno-Vídeň (D52) a Praha-České Budějovice-Linec prostřednictvím rozestavěné dálnice D3. V přípravě jsou smlouvy o výstavbě propojení českých a rakouských částí dálničních úseků.
Česká republika má rovněž zájem o zavedení přímých spěšných vlaků mezi Českými Budějovicemi a Vídní.
Český prezident má dnes na programu také setkání s rakouským sociálnědemokratickým (SPÖ) exkancléřem Franzem Vranitzkým, s hejtmany českých a rakouských příhraničních regionů a s vídeňským starostou Michaelem Ludwigem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp