Hollande spustil před nastoupeným Štrasburkem: Návrat k národním státům je chyba. A nacionalismus vede k...

07.10.2015 16:16 | Zprávy

Do pomoci Sýrii by se měla zapojit celá Evropa, která musí přispět k tomu, aby pro Syřany existovala jiná budoucnost než Bašár Asad či Islámský stát (IS). Prohlásil to dnes francouzský prezident Françoise Hollande během projevu v Evropském parlamentu. Vedle uprchlické krize hovořil také o ekonomické situaci eurozóny a Řecka, situaci na Ukrajině či potřebě hájit společné evropské hodnoty.

Hollande spustil před nastoupeným Štrasburkem: Návrat k národním státům je chyba. A nacionalismus vede k...
Foto: worldwide.com
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande

Podle šéfa Elysejského paláce čelí Evropa v současnosti vedle následků ekonomické krize rovněž krizi bezpečnosti a jednoty, které jsou vyvolány terorismem, občanskými válkami a z nich plynoucím přílivem uprchlíků. "Každá krize znamená vyvolání strachu. Musíme se strachem žít, ale nesmíme se nechat strachem ovládnout," apeloval Hollande na země EU, aby se nesnažily uzavírat před světem a neodmítaly uprchlíky.

V některých zemích EU v současnosti existují tlaky na obnovení vnitřních hranic mezi jednotlivými státy unie, což má zabránit volnému pohybu neregistrovaných běženců a migrantů. "Zpochybňování schengenského prostoru navracením hranic by byla tragická chyba. Je třeba řešit vnější hranice posílením ochrany států na okraji EU," prohlásil francouzský prezident. Návrat k národním státům by byl podle jeho slov velká chyba. Nacionalismus pak prý vede i válkám.

Ve Štrasburku vystoupil společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, jejíž projev na Hollandeovu řeč navázal. Oba státníci přijeli do sídla EP více než čtvrtstoletí po společném vystoupení kancléře Helmuta Kohla a prezidenta Françoise Mitterranda z revolučního roku 1989. Hollande v této souvislosti zmínil, že mezi oběma návštěvami existují paralely. I jejich předchůdci prý do Evropy přijímali nové evropské občany, "kterým se však tehdy neříkalo uprchlíci". Šlo tehdy o desítky milionů obyvatel postkomunistických zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…