Nevyhovět žádosti poslanců rozhodl NKÚ během lednového zasedání. „U Českého svazu bojovníků za svobodu je NKÚ oprávněn kontrolovat pouze hospodaření s peněžními prostředky poskytnutými spolku ze státního rozpočtu,“ uvedla mluvčí úřadu Olga Málková. Množství veřejných peněz je přitom podle NKÚ na kontrolu příliš malé. ČSBS v letech 2014 až 2016 čerpal dotace přes 22 milionů korun a NKÚ obvykle kontroluje finance v řádu stovek milionů až miliard korun.
Kolegium NKÚ proto za efektivnější považuje prověření od ministerstev, které svazu dotace poskytly. Nejvíce peněz spolku dávají ministerstva financí a obrany, která ale podle serveru Lidovky.cz jeho hospodaření také zatím neprověřila a ministerstvo financí se k tomu ani nechystá. Kromě státu svaz získává peníze také ze členských příspěvků, sponzorských darů či z pronájmů a prodeje vlastního majetku.
Vedení ČSBS čelilo koncem loňska kritice. Z organizace tehdy odešli nebo byli vyloučeni někteří členové, kteří se proti vedení vymezovali. Z ČSBS vystoupil třeba válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků, dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová či ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Několik desítek členů svazu v listopadu založilo novou organizaci – Spolek pro zachování odkazu českého odboje, který měl počátkem letoška přes sto členů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk