Zatím podle Stárka neexistují přesná čísla, kolik hotelů dnes otevřelo a kolik jich zůstalo zavřených. Mají však zprávy, že některé hotely čekají s otevřením do konce týdne. „Do horských hotelů se lidé přijedou logicky rekreovat až na víkend. Městské hotely také zůstávají uzavřené, protože nebudou mít hosty,“ zmínil, že chybí kongresová turistiku a hosté ze zahraničí.
S optimistickým výhledem do následujících měsíců se raději drží při zemi. „Do budoucna se díváme s bolestí, ale i s radostí. A také s otazníkem, nikdo z nás netuší, co se od září stane,“ řekl Stárek, který doufá, že díky očkování a schopnosti zařídit bezpečný provoz už ke kompletnímu lockdownu vláda nepřistoupí.
„Doufám, že vládu přesvědčíme, že umíme poskytovat služby prakticky za jakékoliv situace bezpečně,“ věří, že hotely zvládnou dostát potřebným hygienickým opatřením. „My jsme to zvládali i v minulosti. Byli jsme ale i se službami postaveni do role toxického prostředí,“ zmínil Stárek, kdo nesl ekonomické břímě vládních protiepidemických opatření.
Zdůraznil, že ubytovací služby však z pohledu rizika nákazy koronavirem jsou bezpečné. „Na epidemiologické stupnici jsou hotely na čtvrtém stupni z deseti. Hotely navíc musí ze zákona vést domovní knihy, tedy i trasování pro hygieniky je mnohem snazší,“ dodal s tím, že manažeři hotelů jednají i o tom, aby svým hostům mohli nabídnout možnost samotestování.
- Celý rozhovor ZDE
Rovněž uvedl, že asociace spolu s Hospodářskou komorou prosazují aplikaci pro bezpečný návrat k podnikání. Měla by být propojena se státními databázemi očkovaných nebo negativně testovaných lidí. „Co se týká potvrzení o bezinfekčnosti, od začátku říkáme, že na to jednak nemáme ze zákona nárok, a navíc to ani neumíme,“ upozornil Stárek.
Netroufá si předvídat, jak velký bude návratu zahraničních turistů. „Žijeme v nevypočitatelné době, nedá se to vůbec odhadovat. Musíme počkat, jak bude vypadat cestování v rámci Evropy. Díky green passu by mohlo být v rámci Evropy nějaké cestování možné. Věříme, že turisté jezdit budou,“ uvedl s tím, že na čísla, jaká byla v létě 2019, se však zřejmě dostaneme v roce 2023 nebo počátkem roku 2024. Pandemie podle něj do budoucna podpoří i trend individuálního cestování.
Znovuotevření hotelů po tak dlouhé pauze bude nákladné, i proto je třeba podobně jako u restaurací počítat se zdražováním i v ubytovacích službách. „Ceny v hotelech porostou o pět až deset procent,“ predikuje Stárek. Hlavním důvodem je zdražování v podstatě všech vstupů, které hotely mají, a samozřejmě inflace.
Koronakrizi podle Stárka bohužel nepřežila celá řada restaurací. „Pandemii nepřežila třetina restaurací. U hotelů přesná čísla zatím chybí,“ řekl s tím, že alespoň v hotelech se díky pomoci ze strany státu podařilo udržet zaměstnance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab