V roce 2008 se jako lídr ČSSD mohl stát hejtmanem v Ústeckém kraji. Místo něj se však hejtmankou nakonec stala Jana Vaňhová. Mnohé politiky by to odradilo od dalšího angažmá, ale Jaroslava Foldynu ne. Muž narozený v roce 1960 zatnul zuby a pokračoval v politice. V roce 2010 se stal poslancem a ve Sněmovně sedí dodnes. V roce 2018 získal také post místopředsedy ČSSD. Usiloval o něj už v minulosti, ale narážel na odpor spolustraníků. Mnozí mu vyčítali jeho přílišnou přímočarost. Faktem je, že tato přímočarost na určitou část voličů působ pozitivně. Foldyna podle nich mluví, jak se říká, jak mu zobák narostl, lidé mu rozumějí.
„Považuji politiku za službu, je to svým způsobem řehole a důvěru od lidi mít musíte. Já si důvěry strašně vážím a nikdy jsem si s ní nehrál,“ prohlásil před časem.
V sociální demokracii se řadí ke konzervativnímu křídlu. Liberalizační tendence expremiéra Bohuslava Sobotky vždy odmítal a tvrdil, že ČSSD se musí starat především o své tradiční voliče. Konzervativní pohled na svět se odráží i ve Foldynově víře. Hlásí se k pravoslaví a jeho někdejší stranický kolega v Ústeckém kraji Petr Benda má za to, že Bůh je vlastně jedinou velkou autoritou, před kterou Foldyna cítí respekt. Možná i kvůli pravoslaví se netají náklonností k Rusku.
Nesdílí ani pohled mnoha českých politiků na ruský motorkářský gang Noční vlci. Foldyna je vidí jako potomky hrdinů, kteří osvobodili naši vlast od nacismu. Mnohokrát také řekl, že oba jeho rodiče, českého tatínka a srbskou maminku osvobodila Rudá armáda od hrůz, které by je jako Slovany čekaly pod vládou nacistů.
Druhou takovou autoritou může být Miloš Zeman. K prezidentovi má poslanec blízko od 90. let a tvrdí o současné hlavě státu, že je to nesmírně inteligentní člověk s velkým rozhledem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp