„Kinematografická zábava se bude dělat vždycky. Kinematografické umění, zkrátka... vyprávět příběhy filmovým způsobem, to je moje práce. A pro kina to byla katastrofa, pro placené televize to byla mana z nebe, tahleta situace, která byla. A je to vidět i na tom, že kina nevědí, co bude, ale ty televize jsou ochotné jít do projektů, které dřív byly vyhrazené filmu. To probíhá už déle, tenhleten trend...,“ sdělil ke koronavirové pandemii v úvodu rozhovoru Hřebejk.
Rozhovořil se i o své nové minisérii z prostředí vysokých škol s pracovním názvem „Pozadí události“. Ta tematizuje i společenské změny a vztahy a měnící se vztahy mužů a žen. „Toto téma mě zajímá. Jako většina lidí žiju v nějakých partnerských, ale zkrátka vztazích. Ta doba se jakoby trošku mění, třeba v tom smyslu, že mnoho párů kolem mě má děti a žijí v harmonických vztazích, ale nejsou manželé, nebo to jsou takové patchworkové rodiny. To dřív nebylo, ti lidé se rozešli ve zlém a opravdu tam byla nějaká čára, děti si posílali přes ulici. Ale teď jsou v mém okolí páry, které vlastně s těmi předchozími partnery, s jejich dětmi, jedou někam na dovolenou. A my jsme se snažili s Petrem Jarchovským poskytnout mnoho podob těchto soužití,“ podotkl.
Promítala se tam i témata MeToo a genderu. „Děláme si ale spíš legraci z nějakého pokrytectví. Za celou řadou nějakých teorií nebo aktivit se skrývá... je to pokrytectví – někdo se chce zbavit konkurence...,“ začal zeširoka Hřebejk. „Vyhodíš prostě studenta od zkoušky a on tě obviní z toho, že seš zaujatý... to jsem zažil i na FAMU. Kluk odevzdal naprosto dementní film, úplnou kravinu, a ty říkáš: No tak, do prdele s ním, to neodpovídá ničemu, ten kluk se tím nemůže ani živit, ani prezentovat. Tam probíhá debata: Ale on nás obvinil, že on je takový rusofilní a my jsme proti němu zaujatí. – My nejsme proti němu zaujatí, ten kluk neumí točit a je to podvodník. Ale prostě... a někdo jiný může zvednout jiný prapor... já proti MeToo nejsem, to je absolutně v pořádku. Navíc já jsem úplně alergický, když někdo řekne: To teď nemůžeme ženu pustit do dveří, každý ví úplně přesně, co je obtěžování, každý ví, co je nepříjemné a co ne. A nějaké blahé doby, kdy se plácaly ženy po zadku a říkaly se na ně blbé narážky, to je jedině dobře, že je pryč, nebo že to odchází. A že je to hanba, když se tak někdo prezentuje a halí to do nějakých tradičních hodnot,“ poznamenal Hřebejk. „Ale u nás je to téma spíš jako pokrytectví u těch postav. My tam nikde nechodíme s vlajkou MeToo,“ dodal.
Pokrytectví je pro Hřebejka skutečně silné společenské téma. „Politika je plná pokrytectví. Myslíš si, že ti lidé z Rady ČT, kteří hlasovali o usnesení, že jim tam chybí ve vysílání České televize více názorů SPD, který navíc nepřijímají pozvání do České televize, takže je to celé nesmysl? Myslíš, že Pavlovi Kysilkovi vadí více fašismu na obrazovkách ČT? Ne, je to pokrytectví. Chtějí sundat současného ředitele,“ rozčílil se Hřebejk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef