Dolní komora Kongresu Spojených států projde 6. listopadu zásadní proměnou. Všech 435 křesel pozná nové, či staronové tváře, v USA se totiž budou konat volby do obou komor amerického Kongresu. Republikáni aktuálně drží v Dolní komoře většinu 235 křesel, opoziční demokraté se chystají obhajovat 193 míst, 7 křesel je momentálně prázdných. Zhruba třetina členů se vymění i v americkém Senátu. Ve stočlenném orgánu mají republikáni nejtěsnější možnou většinu 51 křesel proti 47 demokratům a 2 nezávislým. V současné době je tedy americký Kongres pod kontrolou Trumpových republikánů, avšak křehká nadvláda může zmizet.
„Je velmi pravděpodobné, že budou návrhy na impeachment,“ pronesl demokratický Kongresman Al Green pro televizi C-Span. Podle něj v současné diskusi poněkud zaniká významná skutečnost, a totiž, že každý člen Kongresu má právo přijít s takovým návrhem. Prezident Donald Trump by mohl impeachmentu čelit také na návrh vůdkyně demokratické menšiny v Kongresu Nancy Pelosiové, která je svou nespokojeností s prezidentovou politikou dobře známá.
Nancy Pelosiová se přitom v posledních týdnech s otázkami ohledně případného impeachmentu prezidenta Trumpa potýká často. Ačkoli by ona sama ráda k takovému kroku přistoupila, podle ní by mohl přinést mnohá rizika. „Pokud nemáte dohodu napříč oběma stranami, hrozí nebezpečí, že by impeachment rozdělil zemi,“ řekla Pelosiová začátkem května.
Jak by impeachment probíhal? Nejprve by s ním musela souhlasit dolní komora Kongresu prostou většinou hlasů. Pokud by k tomu došlo, rozhodoval by Senát. Ten by musel prezidenta shledat vinným z porušení jeho povinností. Pokud by se pro takové rozhodnutí vyslovily dvě třetiny členů Senátu, prezident by byl odvolán a na jeho místo by nastoupil viceprezident Mike Pence.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs