Byl duben 2014 a sestra Jany Vůjtěchové Lenka J. se chystala porodit podle předporodních vyšetření zdravé miminko, chlapečka. Jak naší redakci popsala Jana Vůjtěchová, sestřino těhotenství se neobešlo bez komplikací a několikanásobné hospitalizace. Důvodem bylo podle Vůjtěchové to, že matka v sobě během jiného stavu nedokázala udržet jídlo ani vodu.
Chlapec byl ovšem podle toho, co lékaři zjistili před porodem, zdravé a donošené miminko. Když těhotenství dosáhlo 38. týdne, rozhodli se lékaři kvůli zdravotním problémům matky vyvolat porod uměle a začali s aplikací léků. Poté již následoval dramatický průběh s tragickým koncem.
Vyvolávali porod
První léky byly podány v noci a další ráno, popsala nám Jana Vůjtěchová (sestra rodičky). „Když byla ráno sestra na monitoru, byl v té době chlapec ještě naživu,“ uvedla s tím, že po obědě začala mít rodící žena silné kontrakce a lékaři ji odvezli na porodní sál. Porodu se ujal tehdejší primář a porodník Pavel Dejmal.
- Přečtěte si rozhovor o českém zdravotnictví se specialistou na zdravotní právo Ondřejem Dostálem ZDE
„MUDr. Pavel Dejmal se sestře pokoušel vypustit plodovou vodu, nadvakrát, protože jí nejdříve nástroj ve tvaru háčku zavedl do močové trubice a natrhl ji,“ popsala sestra nešťastné matky Jana Vůjtěchová na Facebooku. „Po druhém pokusu se mu to podařilo a ze sestry začala vytékat zkalená plodová voda zelenočerné barvy,“ pokračuje.
Na tuto skutečnost byl lékař podle Vůjtěchové upozorněn porodní asistentkou. „Dle jeho slov bylo ale vše v pořádku,“ tvrdí Vůjtěchová „Mezi tím do sestry strkal ruku a druhou z ní vymačkával plodovou vodu, podle svých slov si dělal prostor. Po tomto úkonu začal hlásit monitor, že je dítě v ohrožení protože mu začal klesat tlak na 120, pak se srdeční ozvy ztratily (během porodu má mít dítě tlak kolem 140), lékař je ale znovu našel,“ napsala na Facebooku.
Od této chvíle měl lékař podle znaleckého posudku, který byl předložen soudu, přibližně dvě hodiny na to, aby porod ukončil císařským řezem. Chlapec by v takovém případě mohl žít, uvedl posudek. Dejmal ovšem matku nechal chlapce „vytlačit“ přirozenou cestou. Chlapec byl celý modrý a ani se nenadechl, popsala Vůjtěchová na Facebooku. Následně probíhaly pokusy dítě oživit. „Po půlhodině marných pokusů o oživení sestře oznámili, že je chlapec mrtvý,“ popsala Vůjtěchová.
Právě velký únik plodové vody byl nakonec tím, co způsobilo chlapci smrt. Podle závěrů Krajského soudu v Českých Budějovicích (odvolací instance) ze dne 18. 9. 2019, který Dejmala potrestal dvouletou podmínkou a zákazem činnosti, došlo u dítěte z velkého vypuštění plodové vody k předčasnému odloučení placenty. To vedlo k těžké hypoxii plodu (hypoxie: nedostatečné zásobení tkání a orgánů kyslíkem). Tento stav byl podle závěrů soudu jasně patrný na monitorovacích přístrojích. Lékař Pavel Dejmal měl podle pravomocného výroku soudu ukončit včas porod císařským řezem, aby se dítě narodilo živé a zdravé. Lékař ovšem tyto známky, dobře viditelné na monitorovacích přístrojích, podcenil, a dále vedl porod klasickou, vaginální cestou, čímž došlo k dalšímu rozvoji hypoxie plodu a k následné smrti dítěte, stojí v rozsudku.
V případu padly čtyři verdikty...
Celé soudní řízení trvalo pět let. K úmrtí došlo v dubnu 2014, přibližně rok se případ vyšetřoval a od roku 2015 jej měly v gesci soudy. V případu padly celkem 4 rozsudky. Tři z nich u soudu v Prachaticích, přičemž dva z těchto v letech 2016 a 2017 byly zprošťující. K případu bylo vypracováno několik posudků včetně revizních, které se neshodly, lze se dočíst na zpravodajském portálu JCted.cz (Jižní Čechy TEĎ: nejrychlejší zprávy z regionů), který o soudním řízení informoval zhruba před rokem. Pravomocným a finálním rozsudkem je až verdikt Krajského soudu v Českých Budějovicích ze září 2019. K tomuto soudu se nakonec odvolal sám Dejmal, který nesouhlasil s třetím verdiktem soudu v Prachaticích.
3 Sestra
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž