Hrůza z Trumpa: Revoluce. Teď nás všechny vede Merkelová. Lidé přestali věřit vzdělané menšině

14.11.2016 11:02 | Zprávy

Frází „lídr svobodného světa“ se většinou označuje prezident Spojených států. Nyní je lídrem svobodného světa Angela Merkelová, píše publicista Timothy Garton Ash. Překlad jeho článku přinášejí Britské listy.

Hrůza z Trumpa: Revoluce. Teď nás všechny vede Merkelová. Lidé přestali věřit vzdělané menšině
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump

Pokud my v Evropě máme pocit, že je životně důležité, aby byly pobaltské státy chráněny proti jakékoliv možné agresi Putinova Ruska, musíme prostřednictvím NATO a EU zapracovat, abychom to zajistili. Nemůžeme spoléhat na Trumpa, který vychvaluje Putina, píše Ash.

Celý text je ZDE

Británie se podle něj sama odsunula na druhou kolej vlastní verzí nacionalistického populismu, takže zvláštní zodpovědnost leží na francouzských a německých voličích.

Pokud budeme mít na konci příštího roku francouzského prezidenta Alaina Juppého a znovuzvolenou kancléřku Angelu Merkelovou, Evropa může být stále schopna působit svou vlastní vahou, tvrdí Ash.

Merkelová podle něj předložila zdaleka nejdůstojnější odpověď na Trumpovo zvolení. „Německo a Amerika,“ prohlásila, „jsou spojeny hodnotami demokracie, svobody a úcty k zákonu a lidské důstojnosti, nezávisle na původu, barvě pleti, náboženství, genderu, sexuální orientaci nebo politických názorech. Nabízím příštímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi blízkou spolupráci na základě těchto hodnot.“ To je velkolepé, podotýká Ash.

„Fráze ‚lídr svobodného světa‘ se vesměs vztahuje na prezidenta Spojených států – a zřídka bez ironie. Jsem v pokušení říci, že lídrem svobodného světa je teď Angela Merkelová,“ uzavírá Ash své zamyšlení.

Spojené státy za Trumpa nebudou příjemným místem. Nicméně není to poprvé, co budou menšiny v USA terčem a co budou považovány za nežádoucí, píše na serveru televize Al-Džazíra publicistka Malak Chabkoun. Překlad jejího textu také přinášejí Britské listy.

Celý text je ZDE

Chabkoun připomíná, že Afroameričanům bylo upíráno občanství a jejich hnutí omezeno. Japanoameričané byli fakticky umístěni v internačních táborech na americké půdě.

I ideologie byla terčem americké vlády – například první Rudá hrozba. Nicméně navzdory tomu členové zmíněných skupin z USA masově neutíkali.

Máme měsíce na to strávit, že Trump měl v této soutěži šanci. Víme, že menšiny budou čelit nějakému typu odvety. Nicméně z nějakého důvodu si dál arogantně myslíme, že zde v USA je Trumpovo prezidentství nemožné, píše Chabkoun.

Ale k Trumpovu prezidentství dojde. „A snad nás to konečně donutí věnovat se tomu a pochopit, co je to s naším politickým systémem, co nakonec způsobilo, že naše agrese v zahraničí nás zasáhla zde doma,“ uzavírá Chabkoun svůj článek.

To co sledujeme v Trumpově vítězství a v Brexitu není nic menšího než revoluce, píše Mary Dejevsky na webu Independent.co.uk. Překlad přinášejí Britské listy.

Dejevsky si pokládá otázku, zda existuje paralela mezi současným děním a událostmi z let 1789, 1848, nebo nejbližším revolučním rokem 1989. Je možné, že takto probíhají revoluce v moderních průmyslových demokraciích? Přihlížíme fakticky lidové revoltě vedené jinými prostředky: Pokojně a prostřednictvím volební urny? ptá se Dejevsky.

Celý text je ZDE

Ať už to je revoluce nebo jak navrhují jiní „konec Západu“, nebo přinejmenším zánik sociálního a ekonomického řešení, které fungovalo od konce poslední světové války, existuje pocit, že je to nevratné.

Ať už je změna definována jakkoliv, společné příčiny – ekonomickou frustraci, chybějící vyhlídky, obavy o identitu, resentiment, že občanství a náležení už nepřinášejí žádné výhody – je těžké od sebe oddělit, píše dále Dejevsky. A zdá se, že nejen spojují dvě země, které se nadšeně hlásily ke globalizaci a k tomu, co bylo označováno za anglosaský model.

Podle Dejevsky se zdá, že většina všude změnila postoj. Možná ke skutečné změně došlo již před nějakou dobou, ale většina se držela bohatší, vzdělanější menšiny, chyběla jí důvěra k tomu, aby udeřila. Možná sociální média umožnila, aby si většina uvědomila svou sílu.

Britské listy také přinášejí překlad textu ze serveru Theguardian.com, podle nějž Donald Trump jmenoval v neděli Steva Bannona, šéfa své předvolební kampaně a ředitele ultrapravicového serveru Breitbart, svým hlavním stratégem a poradcem. Podle serveru Breitbart publikuje rasistické, sexistické a antisemitské články. Bannon prý v právě proběhlých prezidentských volbách porušil zákon, protože se pro volby registroval na Floridě na adrese, na níž nebydlí.

Celý text je ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajině stop, ruskému plynu ano. „Novému Orbánovi“ z Rakouska EU neunikne, dál sílí

9:41 Ukrajině stop, ruskému plynu ano. „Novému Orbánovi“ z Rakouska EU neunikne, dál sílí

Pokud se šéf Svobodné strany Rakouska Herbert Kickl stane kancléřem, establishment Evropské unie se …