Volby se však podle něj uskutečnily pouze v té části Sýrie, kde si udržela vliv stávající vláda. „Výsledky jsou reprezentativní, ale jen pro Asadovu část syrského území,“ řekl s tím, že nelze však ani tvrdit opak, že volby byly zcela nereprezentativní.
„Volební komise zaregistrovala 11 341 kandidátů, kteří zaplavili plakáty a billboardy svoje mateřská území pod kontrolou damašské vlády. Těžko by to dělali, kdyby věděli, že jde o předem rozhodnutý souboj a volby jsou hrou ‚jen tak naoko‘. Syřané jsou na to příliš velcí pragmatici a předem určit výsledek v tak širokém spektru kandidátů nelze,“ konstatuje Kmoníček. Zároveň ani nevnímá, že by očekávané vítězství probašárovských stran bylo špatně pro příští osud Sýrie.
„Má-li být na konci procesu mír v Sýrii, znamená to návrat k silné centrální vládě, natolik sekulární, aby mohla tolerovat jiná náboženství a etnika – sunnity, šíity, alávity, drúzy, řecké ortodoxní křesťany či katolické maronity a syrské Kurdy. Stačí si pak pozorně poslechnout i třeba jen onu Asadovu ‚umírněnou‘ opozici na vládních územích, zejména tu náboženskou,“ všímá si Kmoníček slov velkého muftího Ahmada Hassouna, který tvrdí, že Islámský stát a Izrael jsou de facto politicky jedno. „Je-li to součást programu protibašárovské domácí opozice, pak zaplať pánbůh – tedy Alláh – za Asadův realismus,“ dodává Kmoníček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef