I na Německo a Francii máme páky... Přednáška profesora Druláka, jak bránit svrchovanost

20.10.2022 17:23 | Reportáž

„Naprosto zásadní selhání a řekl bych z více než padesáti procent je v Praze, selhání českých elit.“ Politolog profesor Petr Drulák pronesl zásadní slova na diskusním večeru v Brně v rámci představení knihy Svrchovanost zprava i zleva. Předpokládá možnost vytvoření uskupení středoevropských států: „Něco jako Visegrádská spolupráce, ale mnohem ambicióznější,“ říká.

I na Německo a Francii máme páky... Přednáška profesora Druláka, jak bránit svrchovanost
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Petr Drulák představil knihu Svrchovanost zprava i zleva v Brně

Při diskusi, která následovala po úvodních proslovech hostů, padla ve Společenském centru Brno-sever řada zajímavých dotazů. V reakci na jeden z nich profesor Petr Drulák poukázal na skutečnost, že globální elity diskutují o všech možných scénářích dalšího vývoje. „Je trochu na nás pokusit se promyslet svou alternativu. Když se podíváme do roku 1989, žádnou svou alternativu jsme promyšlenou neměli. Režim po zásluze padl a stále to pociťuji jako moment osvobození. Myslím si, že nějakou dobu jsme byli i suverénní stát. Pak jsme ale přejímali řešení, která byla definována jinde, a čím víc čas postupoval, tím více bylo řešení odjinud,“ analyzoval Drulák. „Možná že začátkem 90. let jsme měli ještě svá řešení, ale tím, jak jsme vstoupili do EU, se naše možnost vytvářet vlastní osud zužovala. Uvědomme si, že to není jen otázka vnější, co chce Brusel, Berlín a Washington. Naprosto zásadní selhání, a řekl bych z více než 50 procent je v Praze, selhání českých elit. Dá se to empiricky prokázat, když srovnáte Česko s Maďarskem. Jsme v té samé situaci, a přesto v Maďarsku dokážou prosadit pro sebe často řešení, která jsou tvrdě proti proudu, který je jim vnucován. Zachovávají si členství v EU, které je pro nás důležité, ale přesto si dokážou leccos vyboxovat,“ dodal.

O setkání při příležitosti představení československé knihy Svrchovanost zprava i zleva jsme na stránkách ParlamentníchListů.cz už informovali. Úvodní reportáž si mohou čtenáři přečíst zde: 

Podle Druláka je důležité si uvědomit, že nejde jen o Berlín nebo Davos, ale soustředit se na to, jak si vybojovat věci doma. Pouze tehdy budeme připraveni. Jinak přijde řešení dobře propagované, ale ne naše. „Doma, tím myslíme i Svatopluka (nový spolek založený prof. Petrem Drulákem, pozn. redakce). Myšlenka založení spolku je vedena vědomím potřeby zdola vytvářet společenství lidí, kteří jsou ochotní si pomoct,“ specifikoval další ze zakladatelů, Michal Semín, který byl také hostem diskusního večera v Brně. „Spolek nevzniká proto, aby sdružoval intelektuály, je to myšlenka vytvořit větší společenství lidí svépomocné povahy, posilovat přirozené vazby. Jsme jeden národ, který je momentálně existenčně ohrožený. Nemáme prostředky, jak změnit politický kurz této země, ale všichni máme prostředky, abychom vytvářeli vztahy v rámci rodiny, obce, v době, kdy krize udeří. Přicházíme s nápadem, ale víme, že je to celé otevřené,“ uvedl Semín. Svatopluk má být otevřen stovkám tisíců lidí.

Stát musí dostat pod kontrolu klíčové aktivity

Další dotaz z publika směroval na suverenitu státu, jeden z posluchačů v publiku požádal profesora o bližší vysvětlení k jedné definici z knihy Svrchovanost zprava i zleva. Zajímalo ho, jak se bránit nadnárodním způsobům vládnutí? „V příspěvku jsem se právě zaměřoval na to, odkud je svrchovanost ohrožována. Jsou to jak věci uvnitř, např. že se důležitá část ekonomické aktivity prodá nějaké firmě a pak už je jedno, kdo je ve vládě, protože firma pracuje po svém. Pokud je firma ještě pod ochranou nějaké mezinárodní investiční smlouvy, máme různé dohody o ochraně investic, tak pokud by chtěla vláda změnit podmínky, čelí mezinárodní arbitráži. Pokud je vláda zbabělá, nejde do toho. Další problém jsou tzv. nezávislé úřady, které ovládnou nezávislé skupiny. Ty pak fungují nezávisle na demokracii, ale rozhodně nejsou nezávislé na zájmových skupinách, které je mají regulovat,“ popisoval stav Drulák. „Vy se ptáte na cestu, jak z toho ven? Není úplně jednoduchá. Znamená především upevnění suverenity státu. Stát musí dostat pod kontrolu klíčové ekonomické aktivity, vše, co se týká energetiky, vše, co se týká zajištění potravin. Jsou sektory, kam se musí stát vrátit jako podnikatel, jako někdo, kdo je schopen firmy kontrolovat. Návrat státu do ekonomiky. Je potřeba zvážit, do jaké míry máme zájem na tom, aby výrazné ekonomické aktivity byly pod kontrolou subjektů, které jsou mimo Českou republiku v rukou zahraničních investorů. Je to jednak otázka ekonomická, kdy se ukazuje, že Česká republika je jedním z největších vývozců dividend v Evropě,“ dodal a dal příklad: „Opět Maďarsko, Polsko dokázaly nad některými věcmi převzít kontrolu, aniž dělaly revoluci.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi, braňte si hotovost, vyzývá Švihlíková. Světová ekonomika se mění

20:40 Češi, braňte si hotovost, vyzývá Švihlíková. Světová ekonomika se mění

Ilona Švihlíková, známá česká ekonomka, vyhlíží ve světové ekonomice velkou věc. Nástroj, s nímž lze…