Při diskusi, která následovala po úvodních proslovech hostů, padla ve Společenském centru Brno-sever řada zajímavých dotazů. V reakci na jeden z nich profesor Petr Drulák poukázal na skutečnost, že globální elity diskutují o všech možných scénářích dalšího vývoje. „Je trochu na nás pokusit se promyslet svou alternativu. Když se podíváme do roku 1989, žádnou svou alternativu jsme promyšlenou neměli. Režim po zásluze padl a stále to pociťuji jako moment osvobození. Myslím si, že nějakou dobu jsme byli i suverénní stát. Pak jsme ale přejímali řešení, která byla definována jinde, a čím víc čas postupoval, tím více bylo řešení odjinud,“ analyzoval Drulák. „Možná že začátkem 90. let jsme měli ještě svá řešení, ale tím, jak jsme vstoupili do EU, se naše možnost vytvářet vlastní osud zužovala. Uvědomme si, že to není jen otázka vnější, co chce Brusel, Berlín a Washington. Naprosto zásadní selhání, a řekl bych z více než 50 procent je v Praze, selhání českých elit. Dá se to empiricky prokázat, když srovnáte Česko s Maďarskem. Jsme v té samé situaci, a přesto v Maďarsku dokážou prosadit pro sebe často řešení, která jsou tvrdě proti proudu, který je jim vnucován. Zachovávají si členství v EU, které je pro nás důležité, ale přesto si dokážou leccos vyboxovat,“ dodal.
O setkání při příležitosti představení československé knihy Svrchovanost zprava i zleva jsme na stránkách ParlamentníchListů.cz už informovali. Úvodní reportáž si mohou čtenáři přečíst zde:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá