I ti estébáci se styděli. Schneider o tajných službách před a po Listopadu 1989

24.02.2025 8:51 | Monitoring

Státní systém je zkažený a svoboda slova v České republice ohrožena. Shodli se na tom účastníci Trialogu o volebních manipulacích, který uspořádal Spolek Svatopluk. O aktuálních otázkách, současném dění i budoucnosti hovořili publicista Michal Semín, politik Jindřich Rajchl a bezpečnostní analytik Jan Schneider.

I ti estébáci se styděli. Schneider o tajných službách před a po Listopadu 1989
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jan Schneider na debatě "Rusofobie-antisemitismus 21. století?"

Podle publicisty Michala Semína je zjevné, že vláda se snaží kriminalizovat tzv. antisystémovou opozici. „V poslední době jsme viděli několik takových zcela otevřených výpadů proti svobodě projevu,“ uvedl Semín a zmínil stíhání Tomia Okamury za protiimigrační billboardy, které byly na Václavském náměstí, a také pokus o zavedení nového trestného činu neoprávněná spolupráce s cizí mocí.

„Pak tady máme další výplod Ministerstva vnitra týkající se volební kampaně, že by totiž měli být pokutováni ti, kteří ve volební kampani řeknou o svých protivnících něco lživého. Nějaká skupina úředníků na úřadu pro dohled nad politickými stranami posoudí, jak tučná by ta pokuta byla. A nedivil bych se, kdyby se v útrobách Ministerstva vnitra připravovaly ještě nějaké jiné postupy proti občanským svobodám,“ dodal publicista a vydavatel časopisu Te Deum.

Hlavním cílem je zastrašit a vyvolat ve společnosti atmosféru strachu

Jindřich Rajchl, právník a předseda strany PRO, se domnívá, že je tu zjevný úmysl zastrašovat lidi, kteří mají oponentní názor vůči vládě. Ta dnes už podle jeho názoru není schopna účastnit se věcné diskuse, protože nemá argumenty. „A jakákoliv vládnoucí třída, které chybí argumenty, začne zastrašovat. Jsem obhájcem celé řady těchto případů a musím říct, že skutečně to má několik konsekvencí, které si možná lidé ani neuvědomují,“ řekl Rajchl.

Uvedl případ klienta, kterého obhajuje v Plzni. Když přišel k soudu, řekl, že smazal svůj facebook, smazal všechno a už nebude nikdy nikam nic psát. „A to je právě ten cíl – aby lidé propadli té nejúčinnější formě cenzury, kterou je autocenzura. Není účinnější formy cenzury, než když se bojíte něco říct, aby náhodou pro vás nepřišla kriminální policie. A musím říct, že stíhání, která jsou vedena, jsou velmi selektivní, v podstatě na sto procent se týkají pouze té oponentní scény. Pokud jste na té druhé straně a vyvěsíte Putina v pytli na mrtvoly nebo jako Pavel Novotný říkáte, že Češi by potřebovali podříznout ženy a děti, tak to je všechno v pořádku. Ale když jste na té druhé straně, tak policie u vás klepe velmi rychle,“ uvedl politik a dodal, že tenhle proces považuje za velmi nebezpečný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…