Ideová školení, skandalizovat... Rvačka Zahradila s „běloruským emigrantem poučujícím českou vládu“. Žantovský v úžasu

22.04.2023 5:00 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Svazák 21. století a vodní slalomář, který možná rozumí sportu a jídlu, ale tím jeho rozhled končí, se vrhli jak rozlícené saně na europoslance ODS Jana Zahradila. Naštvalo je, že se politik ohradil proti požadavkům na zavádění ideových školení, skandalizování nepohodlných názorů a sypání peněz vybraným neziskovkám. „Čím dál méně je slyšet promlouvat lidi, kteří něčemu rozumějí. Zpravidla nejhlasitější jsou ti, co nevědí nic. Jako by svou hloupost chtěli překřičet,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí.

Ideová školení, skandalizovat... Rvačka Zahradila s „běloruským emigrantem poučujícím českou vládu“. Žantovský v úžasu
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Už více než deset let každou sobotu, a tak i dnes, k vám míří souhrn mediálních zajímavostí. „Podobně jako před týdnem, i tentokrát se zastavíme u kuriózních lingvistických úkazů v našich mediálních luzích a hájích. Asi největším ‚hrdinou‘ v oboru inovace žurnalistického jazyka a (ne)vkusu se stal Petr Kamberský z Lidovek, jenž uveřejnil věru objevný článek s titulkem ‚Univerzitní mramorové lejno aneb Proč se musí absolventi za promoci na ‚Karlovce‘ stydět‘. Autorovi se prý přihodila zvláštní věc – během krátké doby absolvoval trojí promoci, a to jak v Praze, tak na King’s College v Londýně a na University of Edinburgh,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

„Anglická ani skotská škola, píše zřejmě podle pravdy Kamberský, ostatně proč by si vymýšlel, ačkoli není zřejmé, jakou jím uváděná čísla mají souvislost s dalším textem (posuďte sami), nemají tak ohromující datum založení jako Univerzita Karlova (1348), zato mají řádově lepší mezinárodní hodnocení. Obě se dlouhodobě pohybují ve druhé až čtvrté desítce žebříčků světových univerzit, ať už citujeme Times Higher Education ranking, šanghajský Academic Ranking of World Universities, či QS World University Rankings. Karlovka je v tom prvním na 500. až 600., ve druhém na 300. až 400. a ve třetím na 288. místě,“ cituje mediální analytik.

Nechutné a odporné, co čpí ze 675 let staré univerzity

Kamberský prý „nehodlá teď univerzitu tepati za akademickou výkonnost, jen to připomíná kvůli kontextu. Chce jen připomenout rituály, kvůli nimž se za svou školu bolestně stydí.“ „Nuže, o jaké rituály jde? Kamberský předesílá, že nepožaduje, aby kterákoli ze škol zradila své tradiční zvyklosti. Aby udělala z promoce karneval, vnucovala absolventům americké hranaté čepice a rozdávala báječné kreditní karty. ‚Ale zaprděnost a zkostnatělost, které z pražské školy čpějí, je degutantní‘, dodává doslova. Pokud vás udivilo poslední, nepříliš vídané slovo, pak vězte, že podle slovníků znamená ‚nechutný, odporný‘,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Co tedy Kamberskému nepřijde „degutantní“, natož „zaprděné“? Citujme: „Promoce na King’s College… je velkolepá, důstojná a radostná. ,Prožíváme velký den, pojďme si ho užít,´ říkají pořadatelé a studenti, jejich přátelé a rodiny z celého světa tleskají, provolávají slávu, i tu slzičku uroní. To samé v samotném srdci Skotska: dudy, kilty, dojemný sborový zpěv. Nádherná aula, všude radost, že po letech dřiny a často i odříkání vyrážejí konečně mladí do světa. A jejich blízcí, kteří je celou dobu podporovali a často s nimi strázně spoluprožívali, si to mají užít s nimi. Že mají hosté při obou obřadech v ruce brožuru (program jako v divadle), která je provede celým univerzitním rituálem včetně seznamu všech dnešních absolventů, je samozřejmostí.“

Hosté mohou při promoci na UK jen sedět jako myšky

Naopak promoci na Univerzitě Karlově hodnotí Kamberský jako „funus komunistických papalášů. Hosté nesmějí nic, jen sedět jako myšky, ohromené majestátem akademiků. Kdosi předčítá latinský text, jemuž nikdo ze zúčastněných nerozumí. Nikdo se nedozví, co vlastně studenti slavnostním Spondeo ac polliceor slibují“. „Někdo by panu Kamberskému mohl vysvětlit, že latinský výraz znamená prostě ‚Slibuji‘. Je mu to málo? Zejména slibuje-li se v historických zdech, které viděly promovat tolik významných osobností českých i světových dějin, že jen možnost stát za nimi v závěsu či ve stínu je samo o sobě závazkem. Co by chtěl víc?“ ptá se Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kalousek kritizuje to, co sám dělal, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 22.04.2023 9:17:39
Byl to on, který zvyšoval DPH, zatížil všechno obyvatelstvo a důsledky vládní neschopnosti hodil na lidi s nejnižšími příjmy. Však také po zásluze skončil a nelze jej brát vážně. Jedině, že po letech došel k názoru, že jeho politika a politika ODS byla vadná.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…