Inflace, válka a zlato. Ivan Hoffman o lesku dnešního světa

09.03.2024 17:35 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Koupit si dnes zlatou cihlu anebo zlaté slitky je sázka na jistotu, poznamenává Ivan Hoffman ve svém exkurzu do světa investic. Zlato, které nelze tisknout ani vyrobit, je podle něj dnes tou největší jistotou ve světě inflace a válek. A komentátora vede k zamyšlení o pomíjivosti a nejistotě celého dnešního světa.

Inflace, válka a zlato. Ivan Hoffman o lesku dnešního světa
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Někdy je zajímavé ohlédnout se přes rameno a připomenout si loňské prognózy. Pokud jde o cenu zlata, předpovědi na rok 2024 byly optimistické. Experti konstatovali, že „geopolitické problémy a potíže v bankovním sektoru mohou být pro kurz zlata pozitivní“. Rekordních 2145 dolarů za trojskou unci v tomto týdnu tedy nebylo velkým překvapením. Podmínky pro zhodnocení zlata jsou ideální.

Výhodou zlata je to, co finanční spekulanti považují za jeho nevýhodu: nelze ho tisknout ani vyrobit. Za svůj vznik vděčí zlato termojaderné reakci, výbuchu supernovy, což si my, laici, nesvedeme představit. Že se ale o zlato tisíce let bojuje a stovky let slouží jako platidlo, vnímáme jako samozřejmost. I dnes, kdy finanční spekulanti zlato přehlížejí a pomlouvají, protože ho nelze namnožit v počítači a není praktické jím platit v supermarketu, má zlato stále funkci „bezpečného přístavu“. V historii se nejednou stalo, že bankovky neměly ani cenu papíru, na který byly vytištěny. A dnešní virtuální peníze jsou na tom ještě hůř: Platí se čímsi, co nikdo neviděl a co je z velké části fiktivní, kryté pouze sentimentem trhu a očekáváním makléřů.

Prudký růst ceny zlata se aktuálně připisuje geopolitickému riziku na Blízkém východě, finančním rizikům v Číně, anebo reakci Wall Street na stav americké ekonomiky. Všeobecně ovšem platí, že za dobrou kondici vděčí zlato recesi, inflaci, a libuje si v krizích všeho druhu. Z čeho má ovšem zlato vyloženě druhé Vánoce, je válka. Za cenovými rekordy vždy stojí destabilizace, nejistota a strach. Dá se říct, že co je dobré pro lidi, to škodí zlatu; a naopak, co škodí člověku, devastuje společnost, to zlatu prospívá a zvyšuje jeho lesk.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…