Intelektuál ze Západu vyrazil v Budapešti na fotbal. Všechny předsudky z kaváren se rozpadly

23.06.2021 17:17 | Zprávy

Maďarsko-kanadský profesor sociologie Frank Furedi popsal svůj zážitek s maďarskými fanoušky fotbalu v zápase proti Francii. „Jejich bujaré veselí bylo nakažlivé. Měl jsem opravdu silný pocit, že ve vzduchu visí svoboda. Tisíce lidí pochodovaly směrem k Puskasovu stadionu za transparentem s nápisem Bratrství,“ popsal Furedi. „Nejsme jako oni, jsme hrdý národ, který se odmítá před kýmkoli sklonit,“ popsali mu fanoušci, proč jim vadí pokleknutí. Prý jde o novou formu zbožnosti.

Intelektuál ze Západu vyrazil v Budapešti na fotbal. Všechny předsudky z kaváren se rozpadly
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Maďarští fanoušci na EURU 2021

Server Spiked zveřejnil článek Franka Furediho, který se týkal toho, proč maďarští fanoušci fotbalu protestovali proti poklekávání fotbalistů. „Na fotbal chodím celý život. Ale tohle byl nejintenzivnější a nejpozitivnější zážitek, jaký jsem kdy na zápase zažil,“ napsal Frank na úvod. Šlo o zápas v Budapešti mezi Maďarskem a Francií v rámci turnaje Euro 2020. Když vešel mezi fanoušky, tak viděl partu kluků, kteří drželi banner zachycující gesto pokleknutí. „Na transparentu je přeškrtnutý obrázek někoho, kdo pokleká – jasné vyjádření odmítnutí této praktiky pokleknutí,“ napsal autor.

Frank Furedi je syn maďarských emigrantů, který jako absolvent radikálních studentských protestů šedesátých let dlouhá léta publikoval z pozic radikální levice, byl dokonce lídrem Revoluční komunistické strany. Přesto byl v roce 2005 v britském tisku nejcitovanějším sociologem. Postupem času se ale s liberálně- levicovým mainstreamem rozešel a v novém tisíciletí je zástupci tohoto směru nálepkován jako rasista a sympatizant konzervativní pravice.

Mluvím s Gergelym a Sanyim, dvěma kluky, kteří se kolem transparentu motají. Říkají mi, proč si myslí, že je správné postavit se proti anglo-americkému gestu pokleknutí. Sanyi mi říká: „Nej.sme jako oni, jsme hrdý národ, který se odmítá před kýmkoli sklonit.“ Vedle nás stojí Orsolya, která říká, že rituál pokleknutí nemá nic společného s tím, že bychom byli proti rasismu. „Je to nová forma zbožnosti. Je nám z toho zle,“ myslí si.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německo jde volit. Čísla ukazují problém. Půjde vůbec složit vláda?

11:49 Německo jde volit. Čísla ukazují problém. Půjde vůbec složit vláda?

Dnes si Němci volí své politické zastoupení, poté, co padla minulá koalice Zelených, sociálních demo…