Jelínková hned na úvod poznamenala, že nemá ráda, když muži ženám nařizují, co smí a co nesmí nosit. A už vůbec se jí to nelíbí, když to dělají nějací úředníci, kteří o odívání mnoho nevědí. Nevidí proto důvod k tomu, zakazovat muslimským ženám oblékat se podle vlastních tradic. „Ten problém je v České republice naprosto okrajový,“ zdůraznila s tím, že muslimek, které by se zahalovaly, žije v Česku minimum. Když už tu nějakou zahalenou ženu potkáte, je to většinou cizinka. Muslimové, kteří žijí v Česku, navíc nejsou žádní radikálové.
Čunek jí dal do jisté míry zapravdu, přidal však jedno „ale“. „Tady přece vůbec nejde o záležitost módy, tady jde o záležitost bezpečnostní,“ upozornil senátor a hejtman Zlínského kraje. Jestliže máme v ulicích kamery, které nám mají zajistit jistou míru bezpečí, tak lidem musí být vidět do tváře, Aby bylo možné pomáhat obětem, dopadat agresory a tak podobně. A tvář zahalená celá šátkem podle Čunka ztěžuje práci bezpečnostním složkám.
Senátor však vidí ještě jeden důvod k zákazu zahalování tváře. „Už dopředu vytváříme tady nějaké prostředí, do kterého tito lidé, kteří by takto chtěli chodit oblékaní, přicházejí. Ačkoli paní kolegyně řekla, že u nás ještě ta radikalizace není, tak v Německu a ve Francii si to mysleli dlouho také,“ upozornil. Při svých cestách po Evropě se dostal také do jedné z muslimských čtvrtí ve Francii a viděl, kam to může vést, když se tato otázka dlouho neřeší. „Já si myslím, že je dobře dopředu stanovovat těmto lidem nějaké hranice,aby věděli, do jakého prostředí přicházejí. Je potřeba, abychom tady nevytvářeli to multikulturní prostředí, protože to nefunguje, a zachovali to naše,“vyjádřil svůj názor jasně Čunek.
Jelínková oponovala, že zákaz zahalování žen v Česku nic nevyřeší. Správnou cestou prý je ukazovat muslimům, kteří tady žijí, že ty naše hodnoty jsou dobré a že stojí za to se jim přizpůsobit. „Pokud chceme, aby ženy nebyly nuceny se zahalovat, tak je přece násilně neosvobodíme tím, že z nich strháme nějaké oblečení. My jim můžeme dávat prostor k tomu, aby se svobodně vyjádřily, a učit je, jaké jsou ty naše hodnoty. My tady odpoutáváme pozornost od skutečných problémů. Mně to opravdu připadá, že je to vzbuzování strachu v lidech,“ zdůraznila dáma. „Multikulturalismus funguje, svět je stále více multikulturní,,“ dodala ještě.
„Já si myslím, že ten strach v lidech tady už je,“ oponoval Čunek. Politici mají tento strach řešit. Je to svým způsobem převýchova, Čunek to uznává, ale považuje to za dobré. Je lepší dopředu říkat všem lidem, na čem jsou, aby se tu za deset či dvacet let nevytvořily skupinky radikálů. „Oni tady nepřijedou,“ shrnul své argumenty Čunek. „Oni tady zatím nejsou, dokud ty sociální výhody v Německu a dalších ekonomicky silnějších zemích budou mít. Jakmile je tam ztratí, tak se budou tlačit i sem,“ zdůraznil Čunek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp