Islamistická radikalizace je hlavní ohrožení pro západní země. Bývalá muslimka radí, co musíme udělat

27.05.2017 15:56 | Zprávy

Radikální islám je jako nákaza virem ebola, tvrdí spisovatelka Ayaan Hirsi Ali, jež vyrůstala jako muslimka v Somálsku. Následně se však islámu zřekla a patří mezi jeho nejostřejší kritičky. Islamistickou radikalizaci považuje za přímé ohrožení existence Evropské unie. Rozhovor s ní přinesla MF Dnes.

Islamistická radikalizace je hlavní ohrožení pro západní země. Bývalá muslimka radí, co musíme udělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spontánní pietní akce za oběti teroristických útoků v Paříži před francouzskou ambasádou v Praze

Evropské země podle ní přežily nacismus a radikální komunismus, takže mají zkušenost s tím, jak se s extremistickou ideologizací lidí dá vypořádat. „Jak to udělaly? Vzdělávaly svoje občany a vysvětlovaly jim, proč byly ty ideologie špatné. S radikálním islámem to je stejné – pokud se ho chcete zbavit, musíte vzdělávat mladé lidi, kteří jsou terčem pro dawa, radikální islamisty. Musíte jim vysvětlovat, proč je politický islám špatný a proč je šaría špatná, ukazovat jim, že přináší nerovnost, útlak, násilí a smrt,“ zmínila. 

Islamistickou radikalizaci považuje Somálka za největší nebezpečí pro současné západní země a hlavní ohrožení existence Evropské unie. Administrativa Donalda Trumpa by podle ní měla nastolit detailní strategii v souboji s radikálním islámem, než bude pozdě. 

Ve světě, míní spisovatelka, jsou tři druhy muslimů. Říká jim Medina, to jsou ti tradiční, žijící podle koránu. Mekka, to jsou ti nejpočetnější, ale nijak neprožívající ono náboženství. A reformátoři: „Odmítají právo šaría, chtějí toleranci, svobodu, rovnost žen a mužů, ale nemají opodstatnění v tradici, které by jim to umožňovalo. Někteří z nich islám opustili, jiní šíří osvětu,“ popsala je. 

Stav boje proti extremistickým islamistům přirovnává k boji s ebolou. „Je to stav ohrožení, kdy se všichni spojí, zapomenou na svoje politické odlišnosti a společně si řeknou: ‚Tak jak se s tímhle vypořádáme?‘Toto je první krok,“ podotkla s tím, že naprosto primární je zvládnutí migrační krize, což se v současné době neděje. 

„Nejdřív ze všeho musí Evropa nastolit integrační program, jenom tak se vyhne závažným problémům. Evropa se vyrovnala už s tolika věcmi! Lidé se museli vyrovnat s industriální revolucí, museli přežít dvě světové války a to, co následovalo po nich. Žila jsem v Evropě, když jste zaváděli euro v mnoha zemích najednou, je jasné, že koordinaci velkého a složitého úkolu zvládnete. Takže pokud se mě ptáte, jestli vaši lidé dokážou na sebe vzít tak velký projekt, jako je asimilace muslimů, tak říkám ano, dokážete to. Otázka ale není, jestli to dokážete, ale jestli je k tomu politická vůle. A o té si nejsem jistá, že tam je,“ poznamenala závěrem Hirsi Ali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hniloba, žluklé. „Křiví se huba.“ A účtenku nedali. Šok z jídla, které prodávali v Teplicích

6:51 Hniloba, žluklé. „Křiví se huba.“ A účtenku nedali. Šok z jídla, které prodávali v Teplicích

Ceny potravin v Česku neklesají. Spíš naopak. Ale pokud si někdo myslí, že může vyjet kupříkladu z P…