Tisíc korun za kilo cukroví? Kdo na to má? Zastupitel z drsného kraje má Fialy plné zuby

01.12.2024 4:44 | Rozhovor

„Za socialismu byl důchodový systém přebytkový. Bohužel už za prvních vlád ODS se vše zhroutilo. A je to i dnes ODS, kdo dál okrádá důchodce, a to dokonce změnou zákona, která důchodcům vzala i to, na co už měli právo,“ říká zastupitel Chomutova a Ústeckého kraje Jaroslav Komínek (KSČM). Vyjádřil se k slovům předsedy vlády Petra Fialy ohledně „německých platů“. A ostře se opřel do tzv. zelené klimatické dohody EU (Green Deal). „Velká lež o tom, jak nás nesmyslná zelená opatření zachrání před vyhynutím a zkázou,“ říká Komínek.

Tisíc korun za kilo cukroví? Kdo na to má? Zastupitel z drsného kraje má Fialy plné zuby
Foto: archiv
Popisek: Zastupitel KSČM Jaroslav Komínek

Velkou diskuzi a také kritiku vzbudila nedávno slova premiéra Fialy, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v dalším volebním období, budou mít čeští občané stejné mzdy jako v Německu. Co byste k tomu řekl?

Že marketingoví poradci premiéra nebo on sám ztratili veškerou soudnost. Buď upřímně věří ve vlastní dokonalost, nebo naopak v naprostou hloupost voličů, které se tak průhlednou lží snaží v zoufalství získat. Ostatně na základě lží uspěli ve volbách už minule, pomocí lží vláda vládne… a kvůli týmž lžím je také voliči u voleb vyženou, doufám.

Jediná šance, jak teoreticky dosáhnout na mzdy v Německu by byla taková, že by Fiala se Stanjurou převzali vládu v Německu. Ale to by se Němci divili, co by provedli s jejich ekonomikou. Asi stejně, jako se divíme u nás. Bohužel v praxi to nepůjde, protože vlády za posledních 35 let udělaly Česko na Německu zcela závislým. Jsme vlastně takovou 17. spolkovou zemí, takže problémy Německa by se u nás promítly stejně. 

A jak komentovat slova o „jedné z nejúspěšnějších vlád v české historii?“

V jednom ohledu Fialova vláda mezi nejúspěšnější určitě patří. Tak dobře jako oni proti sobě lidi nespojil snad ještě nikdo. A to konkurence byla velká.

Blíží se konec roku, a tak pojďme trochu bilancovat. Co říci k „hospodaření“ současné vlády za tu dobu, co je u moci?

Nejdřív snížili slevu na veřejnou dopravu pro děti a seniory, pak zvýšili skoro všechny důležité daně, například nehorázně daň z nemovitosti, sáhli lidem na důchody a tak bych mohl pokračovat dál. Inflace a zadlužení jsou za jejich vlády astronomicky nejvyšší. Kam ale přišly všechny ty peníze, které stát získal navíc? Že by se nějak zkvalitnily služby, které stát poskytuje, jsem si nevšiml. Naopak každý návrh zákona obsahuje dramatické zvýšení poplatků a pokut.

Vy už jste trochu bilancoval, a to celá ta porevoluční léta, na svém facebooku. „Fenomenální ‚úspěch‘ 35 let kapitalismu. Jestli někdo umí prožrat budoucnost, tak je to současný systém. Prožrali budoucnost tím, že řešili na prvním místě kariéry a materiální statky. Chtěli zbohatnout okamžitě. A nakonec většina z nás zchudla,“ napsal jste. A dostal jste se v té souvislosti i k důchodům. Takže, jak vidíte vývoj důchodů v Česku?

Tragicky. Když někdo kritizuje to, co tady bylo do roku 1989, tak přeci nemusel dokázat nic jednoduššího, než to, co úplně nefungovalo, napravit. To, co bylo dobré, stačilo nechat být, případně se to mohlo vylepšit. Zrovna sociální systém – důchody byl funkční. A nejenom ten. Třeba zdravotnictví a školství u nás bylo na velmi kvalitní úrovni. Dokonce za socialismu byl důchodový systém přebytkový. Bohužel už za prvních vlád ODS se vše zhroutilo. A je to i dnes ODS, kdo dál okrádá důchodce, a to dokonce změnou zákona, která důchodcům vzala i to, na co už měli právo. Nejslabším se na peníze sáhnout nebojí, ale takové církevní restituce, ty jsou nedotknutelné.

To, jak se současné vlády chovají k seniorům, je smutné. Mluvíme přeci o lidech, kteří celý život pracovali a řádně platili tomuto státu vše, co po nich požadoval. A teď neustále slyší ze všech stran, jak na důchody není. A bohužel také dobře vidí bezradnost politiků napříč všemi porevolučními vládami. Všichni mluví o reformách, ale nikdo žádnou skutečnou navrhnout a prosadit nedokázal. A když, tak silou, takže ji další vláda – logicky – po volbách zrušila.

Chybí peníze v důchodovém systému? Co kdyby stát pracoval systematicky na podpoře rodin, na zvýšení porodnosti. Co kdyby zarazil šílený růst cen bydlení, nebo se dokonce pustil do vlastní výstavby? Mladí lidé by měli kde bydlet a mohli by zakládat rodiny, ne žít v nejistotě jako dnes. Pravicoví politici přeci nemusí plakat nad tím, že důchodců přibývá a do systému nemá kdo platit. Nemusí důchodce oškubávat. Můžou odstranit příčinu – podpořit porodnost. A pozor, to není něco protikapitalistického, to není něco, co by muselo pravičákům vadit kvůli ideologii. Podpora porodnosti je velké téma třeba i pro Elona Muska! Bohužel u nás zatím nic. Problém současného režimu zkrátka je, že neinvestuje do dětí.

Neuvědomuji si, že by před rokem 89 někdy zaznělo něco v tom smyslu, že by snad na důchody nebylo. Přitom lidé odcházeli do důchodu v mnohem dřívějším věku než dnes…. Dnes je prý tedy delší průměrná délka dožití…. Ale i tak, jak si vysvětlit, že tehdy se o tom, že by na důchody nebylo, nemluvilo? Nebo mluvilo?

Přesně tak, máte pravdu. Důchod byl nedotknutelný. Správně připomínáte, že se do důchodu odcházelo daleko dříve. Doba dožití se sice prodlužuje, ale zvyšováním věku odchodu do důchod, které se tato vláda chystá, způsobí, že se ho fakticky většina z nás nedožije. A pokud ano, tak určitě ne ve zdraví. Ze zaslouženého odpočinku, kdy si člověk má ještě v relativní pohodě užít podzim života, se tak stane pomalé a nuzné čekání na nevyhnutelné. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Velkou chybu jsme udělali hned na začátku, po sametu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 01.12.2024 6:41:55(upraveno 01.12.2024 8:21:20)
Rezignovali jsme na hospodaření státu. Vše jsme vsadili na orientaci na západ. Že trh vše vyřeší. Tlak ze západu způsobil, že jsme zplundrovali průmysl, zemědělství i bytovou politiku. To se teď v době krize Západu projevuje. Zaplatit za to mají zase prostí lidé přes to, že to způsobili ti co na tom vydělali. Od zlegalizovaných zlodějů, po politiky. Aby si udrželi svoji vysokou životní úroveň, za to mají zaplatit důchodci, mladá generace i dělníci ve fabrikách, snížením své životní úrovně. Ty nejslabší skupiny obyvatel. Byli jsme surovinově závislí na Rusku a tahle vláda nás s velkou slávou odstřihla. A Fiala nám do toho začne tvrdit, že budeme mít platy jako v Německu. Po tom fiasku které nám ODS předvádí od začátku přijde nějaký Fiala dorazí to takovou krávovinou jako ránou z milosti. Chápete tu absurditu? To je na tečku do ciferníku. Tu by si zasloužil už za to štvaní do války proti Rusku. Stupidita je o to nebezpečnější, čím inteligentnější je její nositel. Tím bych to asi zakončil.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

20:02 Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

„Říkat, že se nás to nebude týkat, no tak to může říct jenom bl.ec,“ podotýká v souvislosti s uzavře…