Palestinská ambasáda podala stížnost na české ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy kvůli atlasu, podle kterého se české děti učí na školách od roku 2011. Palestincům se nelíbí, že je Jeruzalém označen za hlavní město Izraele. Na část města si však činí nárok i Palestinci a žádají nápravu. Hněvu nebyla ušetřena ani firma, která atlas vydala.
Jednatel společnosti Shocart Karel Kršák si užil své. „Desítky e-mailů plné výčitek a obvinění z údajného antisemitismu. Do vydavatelství přišlo i přání, aby ho navštívil Islámský stát. Ještě větší vlna naštvaných reakcí zaplavila ministerstvo školství,“ píše páteční MF Dnes.
Izraelské straně se zase nelíbí, jak české ministerstvo školství vyjednává s Palestinci. Česko jako tradiční spojenec Izraele by se prý mohlo chovat jinak. „S českými úřady o této záležitosti jednáme. Nicméně jsem přesvědčen, že většina české veřejnosti bude stát při nás,“ věří izraelský velvyslanec Gary Koren. Palestinský velvyslanec naproti tomu argumentuje vstřícností EU k Palestině. „Ten atlas uvádí něco, co je nepřijatelné nejen podle nás, ale podle mezinárodního práva nebo oficiálních postojů EU,“ vysvětlil před časem palestinský názor velvyslanec Alattrash.
České ministerstvo zahraničí vydalo tiskovou zprávu, podle které je status Jeruzaléma sporný, protože EU předpokládá, že východní část města bude hlavním městem Palestiny. Český konzulát sídlí v Tel Avivu. Tel Aviv byl až do roku 1948 hl. městem země a mezinárodní společenství ho považuje za hl. město dodnes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp