Ivan Pilip hovořil na ČT o daňových rájích. Podnikat tam prý v podstatě není nic špatného

05.04.2016 20:23 | Zprávy

O aktuální kauze Panama Papers diskutoval v dnešním Interview ČT24 s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou bývalý ministr financí Ivan Pilip. Řeč ale přišla i na návštěvu čínského prezidenta u nás a na její dopad na českou ekonomiku.

Ivan Pilip hovořil na ČT o daňových rájích. Podnikat tam prý v podstatě není nic špatného
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Jihomoravský hejtman Michal Hašek hostem pořadu ČT Interview

Pokud jsou v uniklých dokumentech zmiňováni vysocí aktivní politici, může to podle něj být problém, protože může docházet k zásadnějšímu střetu zájmů. Tomu by nasvědčovala i čerstvá informace z Islandu, kde krátce před vysíláním pořadu podal právě kvůli tomu, že jeho jméno je s touto aférou spojováno, islandský premiér demisi.

Pokud jde o lidi z byznysu, ti mohou mít celou řadu důvodů, proč zakládat firmy v zemích, které jsou považovány za daňové ráje. A jen menší část těchto firem může být nelegální nebo nekalá.

Pilip upozornil, že založit si firmu v jakékoliv zemi na světě zakázáno není. Každý má na to právo. V ČR je zaznamenáno přes 12 tisíc firem, které jsou registrovány v tzv. daňových rájích. A dokonce jde i o některé velké celky. V čele s PPF a dalšími skupinami jsou registrovány v zemích, na které se pohlíží jako na offshory.

Také Pilip používal firmu registrovanou v daňovém ráji

Důvodem k takovým krokům prý může být jen snaha o větší soukromí, tím se ale nemyslí utajení před daňovým úřadem. Dalším důvodem může být, že daná destinace je používána pro obchod v regionu. Například Panama se velmi často používá pro obchody v Latinské Americe. Důvodem může být také to, že někdo chce větší ochranu investic. Protože když by se v ČR změnil nějaký zákon a firma by byla tím poškozena, nemůže vyvolat arbitráž. Je-li ale registrována v zahraničí, může vyvolat arbitráž.

Následek současné aféry bude asi ten, že země považované za daňové ráje budou pod tlakem, aby se zavedly daňové systémy běžnější v rozvinutém světě. Bude také silnější tlak na to, aby tyto země komunikovaly s úřady zemí, které by se dotazovaly na nějaké operace.

Pilip v pořadu přiznal, že když působil v byznysu, v jednu chvíli používal firmu registrovanou v zemi, která je označována jako daňový ráj.

Servilita vůči čínskému vedení byla podobná jako v Africe

Krátce se mluvilo i o návštěvě čínského prezidenta v ČR. Taková servilita, jaká byla u nás projevována vůči čínskému vedení, je podle Pilipa zvykem v afrických zemích. Na prezidenta ČR prý mají silný vliv zájmové skupiny, které mají zájem na byznysu s Čínou.

Myslí si ale, že ani pro byznys taková servilita není nutná. Zatím známé konkrétní investice ČLR u nás mají asi malý dopad na českou ekonomiku. „Možná Slavie na tom bude lépe v tabulce, pivovary se budou rozvíjet,“ podotkl Pilip.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ v Krumlově

20:29 A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ v Krumlově

„Česnečka za 70 korun? Tu jsme doma dělávali, když bylo před výplatou.“ I takové komentáře jsme si v…