„Včera jsme měli v jedné společnosti zajímavou debatu o vysokém školství. Pochopil jsem z ní, že i tam začíná odtržení od reality, kdy univerzity a tamní výzkum je svět sám pro sebe, který je pro ten svět vnější často zcela nezajímavý,“ poznamenal Vávra.
„Kdo chce na univerzitě vydělávat a neživořit z podprůměrné mzdy, musí dělat výzkum. Výzkum je financován granty. Granty udílí grantová agentura. Protože výzkum je velmi specializovaný, sedí v komisích na schvalování grantů odborníci na danou problematiku, tedy lidé z univerzit. Tedy kolegové a přátelé žadatelů o grant. Což je naprosto ideální prostředí pro korupci. Máme tady profesory, jejichž platové ohodnocení bez výzkumu je tragické. Musí tedy dělat výzkum, čímž si de facto dorovnávají platy. Ideální tedy je, vymyslet si něco, čemu nikdo nerozumí, nechat si to od kolegů schválit, na oplátku schválit něco jim a následně ‚zkoumat“ nějakou absurditu s nulovým přínosem pro společnost, která je ovšem tak komplikovaná a specifická, že se v tom nikdo zvenku nebude šťourat. Následně samozřejmě je třeba ještě výsledek patřičně pozitivně orecenzovat,“ dodává Vávra s tím, že nemluvíí například o farmacii, ale o ekonomické škole nebo o sociologii. „Zde může být výsledkem výzkumu zjištění, že jednonozí důchodci identifikující se nějak, jsou diskriminování při přidělování příspěvků na berle,“ zmínil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef