Pokud bychom chtěli české zemi zajistit energetickou soběstačnost, museli bychom mít v čele státu nejdříve politiky, kteří by nepracovali pouze pro cizí moc a ukončili by lipskou energetickou burzu: „Chceme mít v čele státu a v politice vlastence, to bude ale velký problém. Takoví vlastenci by pak určitě měli přestat obchodovat elektřinu přes burzu,“ uvedl Novák.
Dalším zásadním krokem k energetické soběstačnosti by pak bylo zrušení plateb za emisní povolenky a také dotěžit veškeré uhlí, které zatím v České republice máme. „Nechat zničit nějakých 800 milionů tun uhlí za 800 miliard jen proto, že tu máme Green Deal a uhlíkovou neutralitu, je obrovská národohospodářská škoda, která se nedá ani vyčíslit. A to jen proto, že jsme se unáhlili a udělali nejhorší rozhodnutí, které jsme mohli udělat,“ zdůraznil jaderný fyzik, že nesmíme nechat zničit velmi potřebnou energetickou surovinu.
Původní zdroj ZDE.
Připomněl opačné kroky Číny: „Číňané nic takového neudělají, budou investovat do uhelných elektráren, protože je postaví rychleji než elektrárny jaderné a protože elektřinu potřebují a jsou si vědomi, že elektřina je základ rozvoje státu,“ hovořil o elektřině jako o komoditě, jež má zásadní význam pro fungující život lidí, fungující chod měst a fungující průmysl.
„Jestli tohle vše naši politici nevnímají, pak dělají katastrofickou chybu jako naši sousedé v Německu,“ konstatuje dál odborník na jadernou energii.
Považuje za velký nedostatek, že jsme dávno nezačali stavět nové bloky našich současných jaderných elektráren a spolu s tím neuvažovali o vytvoření úplně nové. „Samo sebou, že se měla dávno dostavit temelínská trojka, čtyřka. My jsme jako jedna z mála zemí na světě dokázali postavit jadernou elektrárnu na klíč. Jádro díky tomu dalo práci až 50 tisícům lidí, jenže my jsme je rozpustili, přijdeme o ten nejcennější potenciál, o lidi, kteří to dokázali,“ obává se Novák.
Celé Evropě kvůli energetické krizi a Green Dealu hrozí blackouty. Jaderný fyzik vykreslil, jaké dopady by mělo, pokud by došlo k blackoutu neboli plošnému výpadku elektřiny v české kotlině, byť na pár hodin: „Byly by to kruté dopady. Málokdo z krizového řízení radnic a krajských úřadů si dovede představit i šestihodinový blackout. Po šesti hodinách by ale začaly nastávat problémy v hygieně – odtok splašek, zásobování vodou, to by byl obrovský problém. Stejně tak by byl problém v zásobování obyvatelstva potravinami atd.
Společnost neví, jaký katastrofický scénář může nastat, protože si to ani neuvědomuje, tak to zlehčuje, téměř o tom raději ani nemluví. A to je to nejhorší,“ všímá si Novák, že se přehlíží čím dále reálnější hrozba tzv. blackoutu.
„Kdyby si civilní obrana udělala cvičné blackoutové ostrovní cvičení třeba na Prahu, tak by teprve byli všichni v šoku, jak by byl negativní dopad rozsáhlý a co všechno by to přineslo. Nejenom oběti na životech, ale hlavně i obrovské ekonomické ztráty,“ naznačil, jak smrtonosná může být ve výsledku česká energetická politika.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.