Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“

17.05.2024 18:35 | Reportáž

Sýry opět podražily. A také třeba tradiční nakládaná zelenina či ovoce. Jahody jsou třeba o 20 Kč dražší než v roce 2023. Nakládané ovoce ještě přece nemůže reagovat na letošní mrazy. Tuňáka, před pár měsíci za 50 korun, a to vyhlášené značky, koupíte na víc než dvojnásobek. Velikonoční „klid cen“, zdá se, skončil. Navštívili jsme tři plzeňské hypermarkety a nestačili se divit…

Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“
Foto: Václav Fiala
Popisek: Konzervy výrazně podražily

Reaguje se prý na větší zájem kupujících a také na zvýšené platové nároky zaměstnanců.

Zemědělský analytik Petr Havel k tomu říká: „Ač se nechci nějak vytahovat, tak už jsem říkal delší dobu, že po určité přestávce nastane opět zdražování. Jak jsou někteří analytici překvapení, tak já tedy nejsem a očekával jsem, že k tomu dojde už několik měsíců. Říkal jsem, že to bude v řádu několika procent, ale že to bude, bylo jisté. Náklady na produkci potravin a také oživená spotřebitelská poptávka, kdy lidé začali víc nakupovat. To byly hlavní faktory, které odblokovaly stav, kdy se ceny držely, pokud možno, na stejné úrovni a nezdražovalo se. Důvodů je samozřejmě celá řada. Tím největším je růst cen pracovní síly, protože zemědělci a potravináři zvlášť musí zaplatit své zaměstnance, jinak jim utečou do lukrativnějších oborů. Vždyť tato oblast beztak není nijak dobře honorována. A nyní lidé mají další a další možnosti, aby si vydělali více, takže potravináři také musí takzvaně přitlačit na pilu. To je jeden z hlavních důvodů,“ konstatuje Havel.

„Další důvody se postupně kumulují. Problémem je a bude počasí. Jak se rozpočítávaly ceny energií, tak to na firmy samozřejmě také dopadlo. Faktorů je tedy více. Zdražování nebude ale nijak výrazné, statistici nyní vydali zprávu, že se jedná o 2,9 %. Dodávám, že není mírnému růstu cen konec, protože tady ještě nemáme plnou sezónu ovoce, které pomrzlo, a to nejen u nás, ale také v Polsku i v jiných zemích. To se samozřejmě projeví. Teď už to vidíme na jahodách, ty jsou o 15 až 20 korun dražší na kilo oproti loňsku. To je reálný důkaz vlivu počasí a nárůstu nákladů. A to se zatím zveřejnily ceny samosběrů, ale ještě to nejsou ceny v obchodech, protože tam se ty naše jahody teprve v posledních dnech dostávají,“ míní Havel.

„Celkově lze říci, že se nebudou zvyšovat ceny celkově, ale v některých segmentech ano. V jiných může dojít ke stagnaci, ba i k mírnému poklesu. Vývoj bude tedy nerovnoměrný, a když sečtu plus a minus, tak mi z toho vychází pár procent plus v průběhu letošního roku,“ upozorňuje analytik.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Regulace pyrotechniky

Dobrý den, já mám spíš dojem, že už je těch regulací až moc a taky, že řešíte malichernosti. Přeci ohňostroje nebývají každý den. Za to spousta lidí denně řeší, jak vyjít se svými příjmy. Proč se radši nevěnujete tomu? A ještě k té ochraně životního prostředí, netvrdím, že nemáme životní prostředí c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

4:44 Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

„Ideálním rozhodnutím by bylo ukončení boje o světovou moc vytvořením demokratického OSN, kde by o p…