Předposlední vydání Týdne v médiích v letošním roce začneme článkem, který pod titulkem „Nemůžeme kázat vodu a pít víno, řekla Jourová k průšvihu v europarlamentu“ vyšel v Lidovkách. „Při jeho četbě se mi vybavilo hezké a výstižné úsloví ‚kozel zahradníkem‘. Píše se v něm, že korupční aféra v Evropském parlamentu poškozuje jeho pověst a že jsou nutná opatření k předcházení takovým jevům. To na úterním setkání s novináři v Praze prohlásila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která má v komisi na starosti hodnoty a transparentnost. Doslova řekla: ‚Kauza Katargate zásadním způsobem poškozuje reputaci Evropského parlamentu a myslím si, že to ještě více narušuje důvěru lidí v demokratické instituce a v evropské instituce. Proto je potřeba přijmout řadu preventivních opatření‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Věra Jourová chce například navrhnout zpřísnění pravidel pro transparentnost a pracovat na protikorupční strategii, v níž se bude jeden z pilířů zabývat evropskými institucemi. „Nemůžeme kázat vodu a pít víno. Evropské instituce by měly jít příkladem i v tom, jak mají nastavena preventivní opatření proti korupci a netransparentnímu jednání,“ zdůraznila naše euro-mentorka. „V korupční aféře čelí několik současných či bývalých pracovníků Evropského parlamentu podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Mezi lidmi, které zadržela belgická policie, je i nyní již bývalá místopředsedkyně EP Eva Kailiová. Ona a další lidé jsou obviněni ze zločinného spolčení, korupce či praní špinavých peněz. Kailiová i Katar obvinění odmítly,“ připomíná mediální analytik.
Argument jako při rušení západních rozhlasových vysílaček
To se dá podle něj pochopit. „Ostatně na darech z OSN pro zubožené africké děti si vydatně přilepšoval i syn někdejšího generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. Lidská chamtivost je nekonečná, potud má Jourová pravdu. Korupci nelze tolerovat ani v nejvyšších kruzích. Jak ale chápat, že do toho připletla mediální agendu? K dalším svým úkolům Jourová zařadila prosazení zákona o mediální svobodě, který má podle ní příznivce i odpůrce. Pravila: ‚Mám nabito, co se týče dat, že média si zaslouží větší ochranu skoro ve všech členských státech, kde vidíme nějakou negativní tendenci.‘ Na první pohled zaujme to válečnické lexikum ‚mám nabito‘. Vzápětí ale přijde vysvětlení: Jourová bude prý pracovat rovněž na návrhu legislativy k omezení ovlivňování evropské společnosti a demokratického systému zvenčí,“ podotýká Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník