Jak fungují mainstreamová média a pro koho? Debata Erika Besta, Petra Druláka a šéfredaktora PL

22.12.2024 19:10 | Monitoring

Americký novinář žijící v Česku Erik Best a šéfredaktor Parlamentních listů Jaroslav Polanský byli hosty Trialogu moderátora, bývalého diplomata Petra Druláka. Díl byl věnován stavu médií. Jak média vlastně fungují, jak filtrují informace a co s nimi dělají, než se dostanou k nám?

Jak fungují mainstreamová média a pro koho? Debata Erika Besta, Petra Druláka a šéfredaktora PL
Foto: Repro YouTube
Popisek: Jaroslav Polanský a Erik Best v debatě Trialogy s Petrem Drulákem

Úvodní téma patřilo mainstreamu.

„Mainstream je něco, co se proměňuje. Jestliže se bavíme o mainstreamu, tak se bavíme o něčem, co před 20 lety mainstreamem bylo, ale teďka by rádo bylo mainstreamem pořád, ale už není. Já třeba za mainstream v Americe považuju Joea Rogana a Tuckera Carlsona a ti se teďka mainstreamem stali, protože nastupující prezident se bude bavit s nimi. My jsme ten mainstream tak trochu dotlačili k tomu, že přestal lidem až tak agresivně říkat, co si mají myslet. To je bohužel největší choroba českých médií a takových těch starších liberálních novinářů a jejich klonů, které si vytvořili oni už v první a druhé generaci na FSV. Nechtějí informovat, ale chtějí říkat lidem, co si mají myslet a de facto je častokrát i citově vydírají, když si dovolují myslet něco jiného. My jsme někdy kolem roku 2014, když byla ukrajinská krize, první ukrajinská krize, tak jsme dávali prostor i lidem, kteří říkali, že to není jednoznačné a není ten pohled tak brutálně jednoznačný, jak se říká. Pak přišla migrační krize a tenkrát média šla proti 90 procentům veřejnosti a nadávala veřejnosti, že kdo nechce otevřít náruč migrantům, tak je zlý člověk,“ podotkl úvodem Polanský. 

„My jsme jako jediní z velkých médií dávali prostor lidem, kteří říkali, že je tady problém v západní Evropě. A postupně, ať už to byla Mladá fronta, nebo byla to tehdy televize Prima a další média, už z toho někteří začali ustupovat. My jsme zejména v minulé dekádě dotlačili ten tehdejší mainstream k tomu, že adoptoval některé věci, které adoptovat nechtěl, a tím pádem se ten mainstream sám proměnil,“ poznamenal.

„Mainstream jsou média, která víceméně chtějí zachovat současnou situaci, anebo propagují nějaké zájmy. A občas, když se situace začíná měnit, tak oni nevědí, co mají dělat, a to je ten moment, kdy se mainstream trošku změní. Jsme částečně v této situaci. Nedávno jsem byl na diskusi, kde byl člověk z České televize a víceméně říkal, že ‚jakmile víc než 50 % lidí bude chtít něco jiného od nás, tak my se změníme‘. A to je trošku komické, protože ředitel Českého rozhlasu prohlásil, že ‚jsme tady 100 let, a 50 let jsme podporovali totalitu, ale teď propagujeme zase demokracii‘. Mainstream je velice flexibilní. Ten nemainstreamový proud se snaží být více objektivní. Podmínky jsou špatné, a proto je tam ta touha se stát mainstreamem, protože mainstream je tam, kde jsou v médiích peníze,“ konstatoval Best.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nesouhlasím s házením střední a vyšš střední třídy do jednoho pytle, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka 59 , 22.12.2024 20:48:24
V Praze vítězí neoliberálové, protože je zde více lidí z vyšší střední třídy a že se zde grupují různé náplavy studující zde nepotřebné či přímo škodící universitní studijní obory.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Nemusíme páchat sebevraždu společně s EU.“ Matěj Gregor vyzval občany

21:11 „Nemusíme páchat sebevraždu společně s EU.“ Matěj Gregor vyzval občany

„V Evropském parlamentu panuje klidná atmosféra, ví, že ještě mají dost peněz,“ říká předseda mládež…