Politolog a ekonom Samuel Charap ve svém komentáři na serveru foreignaffairs.com upozorňuje, že po roce a půl konfliktu na Ukrajině je načase přiznat si, že válka neskončí vojenským úspěchem Ukrajiny a trvalým osvobozením všech jejích území včetně Krymu. Spojené státy a další západní země od prvního dne ruské invaze na Ukrajinu spustily masivní vojenskou, finanční a humanitární pomoc, dodnes ale neurčily realistický cíl a konečný bod, dokdy bude tato podpora pokračovat.
„Ve skutečnosti jsme se zdrželi stanovení toho, co považujeme za cíl. Soustředili jsme se na to, co můžeme udělat dnes, zítra, příští týden, abychom v maximální možné míře posílili pozici Ukrajinců, nejprve na bojišti a nakonec u jednacího stolu,“ uvedl v červnu 2022 americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Nyní však prý nastal čas, aby Spojené státy vypracovaly vizi, jak válku ukončit. Patnáct měsíců bojů jasně ukázalo, že ani jedna ze stran není schopna – ani s masivní vnější pomocí – dosáhnout rozhodujícího vojenského vítězství nad druhou stranou. „Bez ohledu na to, jak velké území se ukrajinským silám podaří osvobodit, Rusko si zachová schopnost představovat pro Ukrajinu trvalou hrozbu. Ukrajinská armáda vyzbrojená Západem bude mít také schopnost udržet v ohrožení všechny oblasti země obsazené ruskými silami a způsobit náklady na vojenské a civilní cíle v samotném Rusku,“ upozorňuje politolog.
Právě tento fakt by mohl vést k ničivému, léta trvajícímu konfliktu, který nepřinese definitivní výsledek. Mezistátní války navíc obecně nekončí, když jsou síly jedné strany zatlačeny za určitý bod na mapě. „Totéž bude pravděpodobně platit i na Ukrajině: I kdyby byl Kyjev nad všechna očekávání úspěšný a donutil ruské jednotky k ústupu za mezinárodní hranici, Moskva by nutně nepřestala bojovat,“ má jasno Charap.
Stejně jako se ztráta územní kontroly nerovná prohře ve válce, nemusí nutně vyvolat ani politické ústupky. Putin by mohl vyhlásit další kolo mobilizace, zintenzivnit bombardování ukrajinských měst nebo jen držet linii v přesvědčení, že čas bude pracovat pro něj a proti Ukrajině. Jinými slovy, bez ohledu na to, kde se nachází frontová linie, Rusko a Ukrajina budou mít schopnosti, aby pro sebe navzájem představovaly trvalou hrozbu. Důkazy z minulého roku navíc naznačují, že ani jeden z nich nemá nebo nebude mít schopnost dosáhnout rozhodujícího vítězství.
Historie naznačuje, že dlouhotrvající válka je v tomto případě nejpravděpodobnější výsledek. „Studie Centra pro strategická a mezinárodní studia, která vychází z údajů z let 1946 až 2021 shromážděných Uppsalskou univerzitou, zjistila, že 26 % mezistátních válek končí za méně než měsíc a dalších 25 % do jednoho roku. Studie však také zjistila, že pokud mezistátní války trvají déle než rok, prodlužují se v průměru na více než deset let,“ vysvětluje Charap.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma