Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že prominutí se bude týkat pokut v pevné výši 10 000, 30 000 a 50 000 korun v případě, kdy kontrolní hlášení nebylo podáno z ospravedlnitelných důvodů. Automaticky bude moci být prominuta tisícikorunová sankce za opožděné podání hlášení, pokud plátce sám svou chybu napraví. „Tato úprava bude vztažena i na případy, které nastaly před účinností navrhované změny,“ uvedl ministr.
Pokutu 1 000 korun musejí nyní uhradit ti, kdo kontrolní hlášení dodají pozdě bez vyzvání úřadu. Pokutu 10 000 korun musejí zaplatit ti, kdo kontrolní hlášení dodají v náhradní lhůtě na základě výzvy úřadu. Pokutu 30 000 korun dostanou ti, kdo by nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení. Pokuta 50 000 korun hrozí firmě, která by kontrolní hlášení nepodala ani v náhradní lhůtě.
Soubor souvisejících úprav zákonů o Finanční správě a o Celní správě
Sněmovna by o změnách mohla rozhodovat už za týden. Poslanci žádné zásadnější návrhy nevznesli až na předsedu poslanců ODS Zbyňka Stanjuru, který by chtěl v zákoně zachovat současné podmínky svobodných celních pásem, ve kterých se nevybírá clo ani DPH.
Nový celní zákon má v návaznosti na celní kodex EU mimo jiné zjednodušit celní řízení pro menší firmy a dovozce. Norma má také sjednotit současné postupy pro výkon celního dohledu, celní kontroly a celního řízení včetně zajištění cla, jeho vyměření a následného výběru. Pro cla a obchod by se tak měly ve větší míře využívat moderní nástroje a technologie, především elektronické prostředí.
S novým zákonem vláda předložila i soubor souvisejících úprav zákonů o Finanční správě a o Celní správě. Tyto úřady podle Babiše získají celostátní působnost k provádění daňové kontroly. Celníci nově budou moci prověřovat spáchání trestných činů v oblasti DPH.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp