Jako náměstek skončil neslavně, na ministerstvu ale zůstal, teď má znovu povýšit. Babiš o ničem neví

01.12.2020 16:30 | Zprávy

Bývalý náměstek ministra obrany Filip Říha je opět ve hře. Podle informací webu Euro by měl úřadovat na nově vznikající sekci Ministerstva obrany. Ta by měla řešit právní věci a veřejné zakázky.

Jako náměstek skončil neslavně, na ministerstvu ale zůstal, teď má znovu povýšit. Babiš o ničem neví
Foto: repro youtube.com
Popisek: Filip Říha

Jméno bývalého náměstka pro vyzbrojování Říhy rezonovalo v médiích letos v únoru a bylo spojeno se zakázkou na nákup armádních radarů Vera NG a mobilních rušiček. Vláda tehdy počítala s cenou, kterou jí obrana předložila. Velmi brzy se však ukázalo, že částky, se kterými vláda pracovala, byly navýšeny. 

Situace tehdy naštvala také premiéra Andreje Babiše: „V únoru 2019 v souladu s vládními pravidly předložil ministr Lubomír Metnar nesprávnou informaci o této zakázce na vládu, v dubnu se začalo jednat s výrobcem a ukázalo se, že to, co armáda požaduje a fakt potřebuje, stojí o hodně víc. O 1,5 miliardy. To stejné s mobilními rušičkami, které byly odhadované před pěti lety na 960 milionů, a realita je 1,45 miliardy. Vlastně je to ještě horší případ, protože rušičky vyrábí naše státní firma a tam měli vědět skutečnou cenu. Stačilo si to u ní jen ověřit!“ napsal premiér na svém facebooku 9. února. „Samozřejmě jsem řval celý týden, když jsem četl, co píšou v médiích, a ptal jsem se, co to tam má ministr Metnar za pitomce, když jsou schopni dát pro info vládě neaktuální cenu a o té správné se neobtěžují vládu informovat a dozvídám se ji z médií?“ dodal.

„Okamžitě, jak to ministr zjistil, ještě předtím, než si toho všimla média, vyhodil z Ministerstva obrany ředitele odboru sekce vyzbrojování, který za to byl zodpovědný, a změnil celý systém přípravy nákupů, tak aby se podobné chyby neopakovaly,“ dodal pro uklidnění veřejnosti dále. 

Jednalo se o Tomáše Dvořáčka. Nicméně o propuštění Dvořáčka bylo rozhodnuto již 18. listopadu loňského roku usnesením č. 811, kdy vláda rozhodla na svém jednání schválením uvedeného usnesení o systemizaci služebních míst k 1. lednu 2020. Tímto rozhodnutím došlo 31. 12. 2019 ke zrušení služebního místa zmíněného úředníka Dvořáčka na sekci vyzbrojování a akvizic resortu obrany.

Rozčíleni tehdy byli i poslanci výboru pro obranu. Ten se v únoru neobvykle sešel hned dvakrát. „My jsme řešili ředitele Eduarda Stehlíka, místo abychom debatovali o této zakázce. Ale my jsme o ní nemohli debatovat, protože jsme o ní nevěděli. Nedostali jsme o ní informace. A to často máme v přehledech zakázky i na daleko menší částky,“ pronesl tehdy poslanec Karel Krejza z ODS. Když mu na jednání náměstek Říha navrhl, že si jako výbor mohou vybrat klíčové zakázky, o kterých by informace měli, Krejza se neudržel: „Pane náměstku, vy mi svým vyjádřením připomínáte satirický seriál Jistě, pane ministře. Kdy Sir Humphrey řekl, ať mu politici řeknou, co chtějí slyšet, a on jim to řekne,“ dodal Krejza.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

10:18 „Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

Glenn Eric Andre Diesen, norský politolog, má za to, že Američané vlastně dlouho plánovali, jak jedn…