Dění v Kazachstánu dál eskaluje, i v pátek pokračuje v centru Almaty, největšího města Kazachstánu, střelba a na ulicích přibývají ležící mrtví. Krvavé násilí zažehly nedělní protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), během pár dnů se zvrtly v násilné nepokoje a střelbu do demonstrantů.
Napětí pak vygradovalo během středy a čtvrtka, kdy do země vyslalo výsadkáře Rusko. V Kazachstánu byl na jednání bezpečnostní rady vyhlášen nejvyšší, rudý stupeň nebezpečí terorismu.
Tragický vývoj událostí u Džamily Stehlíkové vyvolává pro její kazachstánský původ silné znepokojení, obává se krymského scénáře: „Bojím se o osud své historické vlasti Kazachstánu s loutkovým prezidentem. Obávám se krymského scénáře (stejně jako spousta mých kamarádů disidentů), předmětem ruských choutek může být severní Kazachstán, a tak vznikne tragické dilema: Bránit vlast či odevzdat část území bez boje?“ píše Stehlíková.
Bojím se o osud své historické vlasti Kazachstánu s loutkovým prezidentem. Obávám se krymského scénáře (stejně jako spousta mých kamarádů disidentů), předmětem ruských choutek může být severní Kazachstán, a tak vznikne tragické dilema: Bránit vlast či odevzdat část území bez boje?
— Džamila Stehlíková (@DzamilaStehlik) January 6, 2022
Mluví o „hysterickém zvacím dopise“ kazašského prezidenta Tokajeva, který žádá o pomoc zahraniční armády, a v němž spatřuje děsivé podobenství se zvacím dopisem z roku 1968. Ten obsahoval výzvu k pomoci všemi prostředky proti údajné hrozící kontrarevoluci v Československu, a po němž následovala okupace vojsky Varšavské smlouvy. „Hysterický ‚zvací dopis‘ vlastizrádného kazašského prezidenta Tokajeva adresovaný Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti otevřel cestu pro ruskou okupaci Kazachstánu,“ dodává s tím, že nyní existují dva scénáře – běloruský nebo gruzínsko-ukrajinsko-moldavský.
Hysterický „zvací dopis“ vlastizrádného kazašského prezidenta Tokajeva adresovaný organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti otevřel cestu pro ruskou okupaci Kazachstánu. Nyní existují dva scénáře – běloruský (ale Kazaši jsou méně mírumilovní) nebo gruzínsko-ukrajinsko-moldavský https://t.co/kF0WHK0rPS
— Džamila Stehlíková (@DzamilaStehlik) January 6, 2022
Kazaši se bouří a Stehlíková používá přízvisko kazašský Majdan. Analogii se sovětskou okupací v roce 1968 spatřuje také v tom, že Rusko už poslalo do Kazachstánu svou armádu, aby i zde zničilo jejich „sen o svobodě“. „Kazašský Majdan v mladém městě Aktau na pobřeží Kaspického moře sní svůj sen o svobodě. Kazašský prezident Tokajev nazval všechny tyto lidi mezinárodními teroristy i projevem agrese ‚zvenku‘. Zavolal na ně (na vlastní lid!) cizí vojsko z Ruska, Běloruska, Arménie a Tádžikistánu,“ glosuje pozvání zahraničních armád na území Kazachstánu Stehlíková v dalším tweetu.
Kazašský Majdan v mladém městě Aktau na pobřeží Kaspického moře sní svůj sen o svobodě. Kazašský prezident Tokajev nazval všechny tyto lidi mezinárodními teroristy i projevem agrese „zvenku“. Zavolal na ně (na vlastní lid!) cizí vojsko z Ruska, Běloruska, Arménie a Tádžikistánu. https://t.co/yaxIVFcQTy
— Džamila Stehlíková (@DzamilaStehlik) January 6, 2022
České Ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny strany nepokojů v Kazachstánu k „ukončení násilností a řešení situace s respektem k zákonům a lidským právům“.
Lékařka však upozorňuje, že poté, co se do věci vložilo Rusko a po zabitých demonstrantech ležících v kazašských ulicích, už nepůjde situaci proměnit v poklidný protest. „Po vstupu ruských vojsk do Kazachstánu a vraždění demonstrantů v Almaty to nepůjde,“ zdůrazňuje.
Kazaši jsou podle ní připraveni bránit svou vlast se zbraní v ruce. To dokazují i informace z oficiálních zdrojů. Demonstranti neváhali zakročujícím policistům odříznout hlavy:
České Min. zahraničí vyzvalo všechny strany nepokojů v Kazachstánu k „ukončení násilností a řešení situace s respektem k zákonům a lidským právům“. Po vstupu ruských vojsk do Kazachstánu a vraždění demonstrantů v Almaty to nepůjde. Kazaši budou bránit vlast se zbraní v ruce. pic.twitter.com/NmOQHtIk0H
— Džamila Stehlíková (@DzamilaStehlik) January 6, 2022
Při srážkách v Almaty podle oficiálních zdrojů utrpělo zranění 748 příslušníků pořádkových sil a dvěma z 18 zabitých policistů odřízli hlavu. „Svědčí to o teroristickém a extremistickém charakteru banditských uskupení,“ citovala agentura TASS televizní stanici Chabar-24. Ta s odvoláním na policejní velitelství nejprve informovala o 12 zabitých policistech, z toho jedno tělo mělo odříznutou hlavu. Později se podle této stanice našlo tělo dalšího zabitého policisty, rovněž s hlavou oddělenou.
Stehlíková následně sdílela zprávu, že kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev podle médií uvedl, že dovolil policii a vojsku střílet bez varování a že nebude vyjednávat s účastníky nepokojů. „Tokajev vydal rozkaz vojákům střílet na lidi bez varování. Na náměstích kazašské Almaty pokračují boje mezi odpůrci režimu a vojáky (mj. z Ruska; kazašští vojáci jsou váhaví). Dle kazachstánského min. vnitra byly během protiteroristické operace už ‚zlikvidovány desítky lidí‘,“ uvádí psychiatrička.
Tokajev vydal rozkaz vojákům střílet na lidi bez varování. Na náměstích kazašské Almaty pokračují boje mezi odpůrci režimu a vojáky (mj. z Ruska; kazašští vojáci jsou váhaví). Dle kazachstánského min. vnitra byly během protiteroristické operace už „zlikvidovány desítky lidí“. https://t.co/rRNrnNkzLF
— Džamila Stehlíková (@DzamilaStehlik) January 7, 2022
V největším kazašském městě Almaty podle Stehlíkové „panuje anarchie na pokraji občanské války“. „Tokajev chystá vojenskou akci proti vlastním lidem pod vedením za pomocí speciálních ruských jednotek,“ varuje opakovaně.
V největším kazašském městě Almaty panuje anarchie na pokraji občanské války. Včera v 18.43 vojáci stříleli do mírných demonstrantů, desítky mrtvých. Tokajev chystá vojenskou akci proti vlastním lidem pod vedením za pomocí speciálních ruských jednotekhttps://t.co/lrDQnux45N
— Džamila Stehlíková (@DzamilaStehlik) January 7, 2022
í
Jisté přirovnání ke kazašským událostem na sociální síti použil někdejší lidovecký ministr kultury Daniel Herman, zmínil Chartu 77 – československou občanskou iniciativu, která kritizovala politickou i státní moc za nedodržování lidských a občanských práv. „Občanská odvaha si zaslouží podporu. Barma, Bělorusko, Hongkong, Kazachstán, Korea, Tibet etc. Jejich občané bojují za svobodu. Naše Charta 77 mnohdy inspiruje a dává naději. 6.–7. 1. 1977 byla publikována. Komunistický režim zareagoval s hysterickou nenávistí, ale nakonec padl,“ připomíná závěrem.
Občanská odvaha si zaslouží podporu. Barma, Bělorusko, Hongkong, Kazachstán, Korea, Tibet etc. Jejich občané bojují za svobodu. Naše Charta 77 mnohdy inspiruje a dává naději. 6.–7. 1. 1977 byla publikována. Komunistický režim zareagoval s hysterickou nenávistí, ale nakonec padl. pic.twitter.com/ylCEnE7r2Y
— Daniel Herman (@DanielDherman) January 6, 2022
První vojenská pomoc ze zahraničí dorazila z Ruska. Ruské vojáky povede generál Andrej Serďukov, který velel i operaci k anexi Krymu. Podle některých názorů zde Rusko vidí příležitosti, jak v zemi posílit vojenskou přítomnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.