Jakub Janda po chemickém útoku: To je zlo. To, co dělá Kreml, je zlo

05.04.2017 10:32 | Zprávy

Úterní chemický útok v syrské provincii Idlib rozpoutal celosvětovou debatu. Západní politici viní prezidenta Asada, Rusko předložilo alternativní verzi událostí a český aktivista Jakub Janda má jasno- je to další důkaz, že Rusko je zlo.

Jakub Janda po chemickém útoku: To je zlo. To, co dělá Kreml, je zlo
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Islámští teroristé zcela zničili syrské město Kobaní, kde žijí především Kurdové.

Americký New York Times hovoří o „největším chemickém útoku za celé roky, způsobeném Asadem“. V titulku tvrdí, že Asada odsoudil i americký prezident Trump, v textu je ovšem uvedeno, že „západní lídři, včetně prezidenta Trumpa, obviňují syrskou vládu a vyzývají její patrony, Rusko a Irán, aby do budoucna zabránili podobným útokům, popisovaným některými jako válečné zločiny“.

Britský web deníku The Guardian zmínil zejména Trumpova slova, že tento útok a všechny další ukrutnosti v Sýrii jsou „přímým důsledkem slabosti minulé administrativy“.

Viceprezident českého spolku Evropské hodnoty Jakub Janda na svůj Facebook převzal zprávu agentury Reuters slovy: „Putinův spojenec a chráněnec B. Assad použil proti civilistům v Sýrii sarin, brutální chemickou zbraň. Desítky mrtvých“.

Bez zřejmé souvislosti pak navázal informací, že Marine Le Penová dostala podle jistého francouzského investigativního portálu další tři miliony na svou volební kampaň z Ruska. „Pokud by byla zvolena, Francie bude mít prezidentku, kterou si doslova koupil Putin. Stačí hájit ruské zájmy na Ukrajině či v Sýrii a mít blízko k vysoké funkci - a z Moskvy vám přitečou peníze, když potřebujete,“ dodal Janda.

Obě tyto události podle něj prokazují jediné- Kreml je zlo. „Jestli potřebujete více důkazů, jak vypadá zlo, stačí si zagooglit aktivity Ruské federace minimálně posledních tří let,“ psal. Pak si vypomohl parafrází Ronalda Reagana a zakončil: „To, co dnes dělá Kreml je zlo. A je naší povinností se mu postavit - jak morálně, tak prakticky - abychom ubránili svobodu svých zemí“.

Čeká prý na to, kdo jako první řekne, že se ty syrské děti zplynovaly samy. Je třeba dodat, že toto „čekání“ ohlásil až poté, co ruské ministerstvo obrany předložilo verzi, podle které smrtelně jedovatý plyn unikl z tajné továrny, kterou u města Chán Šajchún měli rebelové, ovládající celou oblast.

Tuto možnost následně ostře odmítl britský vojenský lékař Hamish de Bretton Gordon, který se vyjádřil pro BBC. „Lze předpokládat, že pokud zasáhnete bombou zásoby sarinu, tak je zničíte,“ uvedl s tím, že se nade vší pochybnost jedná o záměrný sarinový útok. „To ruské vysvětlování je bizarní, nejspíš chtějí ochránit svého spojence,“ dodal expert.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…