Sankce a následnou reakci ruského prezidenta Vladimira Putina, který rozhodl o vyhoštění 755 amerických diplomatů, považuje Janda pro evropské spojence USA za jedinečnou příležitost. „Kreml představuje pro západní demokracie jednu z nejvážnějších hrozeb. Z ruských ambasád se stala doslova hnízda nepřátelské zpravodajské činnosti. Západní státy však mají bohužel svázané ruce tzv. reciprocitou. Když vyhostí 10 ruských diplomatů, Moskva udělá to samé,“ píše Janda.
Podle Jandy to platí i v případě České republiky. „Kreml má v naší zemi akreditovaných 140 zaměstnanců, zatímco ČR má v Rusku jen 65 lidí. Praha tak nemůže příliš tlačit, protože snížení počtu jejích diplomatů a pomocného personálu by vedlo ke ztrátě schopnosti vykonávat základní funkce ambasády. Česká republika bohužel nemá diplomatickou ani politickou sílu, jak v současné době Rusku čelit.“
Celý text v angličtině je ZDE.
Právě proto si Janda pochvaluje členství ve „stejně smýšlející alianci“. „Hlavně evropské státy na východním křídle NATO musí dlouhodobě tolerovat přítomnost ruských zpravodajců na své půdě. Pracují na zlepšení schopností svých kontrarozvědek, ale ani tyto státy se nechtějí zapojit do nějaké masivnější akce, která by mohla potenciálně vést ke ztrátě jejich ambasád v Rusku,“ poukazuje Janda, který stojí v čele projektu „Kremlin Watch Programme“.
„Ovšem rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vyhostit přibližně dvě třetiny zaměstnanců americké ambasády je důkazem, že jakékoli váhání musí jít stranou. Nastal ideální čas zorganizovat proti Rusku společnou akci. Pokud by se aspoň pět nebo sedm členských států NATO rozhodlo rovněž vyhostit ruské diplomaty, těžko by si mohla Moskva je za takové rozhodnutí potrestat každou zvlášť,“ soudí zkušeně sedmadvacetiletý Janda.
Putin by byl po takovém tlaku z pohledu Jandy přinucen snížit počet lidí na některých svých ambasádách. „Bez ohledu na konkrétní počty, evropští spojenci si mohou polepšit jedině tehdy, když budou vystupovat odhodlaně a podpoří své americké přátele. Kromě výhod spojených s oslabením špionážní sítě by takový krok přinesl i posílení pozic při politických jednáních s ruskou stranou. Menší evropské státy jsou USA vděčné za jejich „bezpečnostní deštník“. Společná reakce by byla jasným gestem ve stylu ‚Jsme v tom s vámi‘,“ uzavírá Janda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro