„Jsme národ, který zažil Mnichov. Víme, jaké to je, když nás spojenci hodí před palubu, jakmile začne jít do tuhého. Náš stát věděl mnoho měsíců dopředu, že naši afghánští spojenci budou v přímém ohrožení života a vyvraždění jejich rodin, protože nám pomáhali v boji s teroristy. Kecy o tom, že nikdo nečekal tak rychlý nástup Tálibánu, jsou jenom lživé výmluvy,“ rozhořčil se spravedlivým hněvem Janda, podle něhož česká vláda měsíce dopředu věděla o tom, že problém přijde, a nic neudělala.
Co tedy měla vláda podle Jandy udělat? „Šlo o desítky lidí, což bychom bez problémů s našimi minulými zkušenostmi zvládli, kdyby se začalo včas a v klidu. Jde o desítky lidí, všichni roky prověřováni, kteří by stejně měsíce strávili zavření v uprchlických zařízeních a mohli by být v klidu vyhodnoceni,“ domnívá se neziskovkář. Tito lidé se nám prý mohli hodit do budoucna také jako znalci regionu. „Tímto krokem bychom si většinu z nich a jejich rodin získali, protože bychom jim zachránili životy. Dělali jsme to do roku 2017, pak se naše vláda politicky podělala. Klasika, Agrofert a ČSSD. Je mi z toho strašně smutno.“
A co bude tedy znamenat, pokud Česká republika nezachrání své afghánské spolupracovníky? „Pokud to nezvládneme, tak to není jen morální selhání. Bude to mít velmi praktické strategické bezpečnostní dopady,“ myslí si Janda. Náš stát podle něj ztratí důvěru cizinců, kteří by pro nás mohli pracovat všude na světě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.