Ministr v demisi Jiří Cieńciała si pochvaluje pracovní skupinu Jiřího Rusnoka, která měla za úkol zanalyzování problému v Moravskoslezském kraji. "Během krátké doby pracovní skupina identifikovala problémy, které pak již v září mohla vláda projednávat," dodává Cieńciała. S ním souhlasí i poslankyně Radka Maxová, podle které by ale stačila jedna skupina i do budoucnosti.
"Myslím si, že pracovní skupina, která byla vytvořená pro moravskoslezský kraj se dá aplikovat i na další regiony," dodává. I tak by podle ní měla být pouze jedna centrální skupina. "A v kritických krajích nějaký speciální pracovník," dodává. Jedním z důvodů, proč je v České republice vysoká nezaměstanost je i nestabilita v rámci daňového a právního systému.
Hlavní je stabilita daní a zákonů
"Například daňový systém se mění skoro neustále. A to je poměrně problém. Infrastruktura v České republice také skoro není, takže sem nemůžeme dostat zahraniční investory," říká. Hlavní krok je tak podle Maxové docílit stabilního daňového systému. "Bude to jakési moratorium na nezvyšování daní. Uvidíme to podle situace," dodává. Podle Cieńciały stojí ekonomika na exportu a na ten by se další vláda měla zaměřit. Zároveň by ale potencionální zákon o daňové stabilitě měl být pružný a reagovat na situaci.
"Samozřejmě, když ekonomika bude potřebovat peníze, musíme zvýšit daně. Nemůže být žádné dogma, ta dohoda musí reagovat pružně na aktuální situaci," má jasno ministr. To podle Maxové se musí především investovat do domácí výroby. "A ne vyvážet věci bez přidané hodnoty. Vyvážíme dřevo a dovážíme nábytek," říká pro ilustraci Maxová. "Současná ekonomická situace není růžová. Sehnat investora, který bude investovat v cizí zemi, je téměř husarský výkon," dodává poslankyně.
Horníky mají zachránit sociální programy
Důl Paskov se má zavřít v roce 2014 a o místo tak má přijít několik set lidí. Podle mluvčího OKD Marka Síbrta jsou ještě otevřeni možnému dialogu se státem. "Oznámili jsme, že pokud stát bude situaci řešit, tak my se samozřejmě chceme dohodnout," tvrdí Síbrt s tím, že vzhledem k ekonomické a sociální situaci by to bylo nejlepší.
OKD se podle Síbrta snaží horníkům co nejvíce pomoci. "Současná situace je taková, že jsme vypracovali sociální program pro důl Paskov," dodává. Podle Síbrta někteří zaměstnanci budou také odcházet do jiných dolů, takže výsledné číslo těch, kteří budou bez práce, bude nižší. "U nás bylo nejdřív 160 horníků, teď byl vyhlášený sociální program, ve kterém bylo 140 lidí vybraných jako nadbytečných," poukazuje přítomný horník.
Úřad práce je perfektně připravený
Sehnání nové práce pak podle něj bude ještě těžší, než si nyní všichni myslí. "Na našem dole je například velké nožství střelmistrů. Tito střelmistři nebudou moci být převedeni ve své kvalifikaci někam jinam," říká. Podle ředitelky úřadu práce v Ostravě Yvony Jungové je ale pracovní úřad i na tyto případy připraven. "Úřad má nástroje, jak ten dopad pro lidi zmírnit, například rekvalifikace. Podle mě je úřad na vše připravený," je si jistá Jungová.
Podle některých horníků jde ale čas proti nim- například se pozdě dozví, že mají z práce odejít a rekvalifikační kurz již nestihnou. "Naši zaměstnanci jezdí přímo na důl Paskov, kde lidem radí a pomáhají. Jinak ale většina z horníků je vyučená v různých strojních profesích. Takže tam bude záležet na nich, zda budou chtít do svého bývalého povolání," radí Jungová.
Mladí utíkají z krajů
Překážkou ale může být ve shánění nové práce například podlomené zdraví, či věk horníků."Lidem u nás je i přes padesát let. Mají i podlomené zdraví, hodně podnikatelů se bojí zaměstnat někoho, u koho ví, že byl dvacet let v dole," dodává jeden z horníků. Zásadní problém ale podle prezidenta Sdružení pro rozvoj MSK Pavla Bartoše ale dosud nebyl vysloven - a tím je nevytváření nových pracovních míst.
"Lidé jsou zvyklí na jiný způsob života, na jiné platy. Hovoříme o rekvalifikaci, ale co je klíčové? No přece vznikání nových pracovních míst," říká Bartoš. Dalším problémem je podle Bartoše zaměstnání mladých. Ti podle něj odchází z krajů a vylidňují ho. "My potřebujeme vytvořit dva a půl tisíce míst," dodává. Paskov se podle něj nedá již zachránit. "Ale nevyčerpaly se ještě všechny možnosti," věří Bartoš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane