Anketní otázka v Respektu měla toto znění: „Souhlasíte s Tomášem Klusem a Jiřím Macháčkem, že není možné ‚nadávat‘ na Babiše, a zároveň těžit z jeho peněz na kulturních akcích či filmech podporovaných Babišovým Agrofertem? Dochází podle vás k ohrožení umělecké svobody, pokud umělci do značné míry ‚pobírají‘ peníze od firmy vlastněné předsedou vlády?“
Režisér Václav Marhoul řekl, že souhlasí. Podle něj by v opačném případě šlo o ukázku pokrytectví. „Není zkrátka možné se proti někomu veřejně vymezovat, a zároveň mu zobat peníze z ruky. Jinak nemyslím, že by tím docházelo k ohrožení samotné umělecké svobody. Pan Babiš, ať je jakkoli ‚všemocný‘, na tohle zatím naštěstí nemá,“ míní Marhoul. Babišovi se prý daří umělce, diváky, posluchače i návštěvníky nenápadně a efektivně korumpovat.
Baskytarista Milan Špalek z rockové skupiny Kabát již tak příkrý nebyl. I on má ale k Babišovi výhrady. „Kluci mají asi pravdu, protože jinak se může stát, že poslední slova, který uslyšíme od Babiše, jsou ta, která pronesl Bohuš na konci filmu Kurvahošigutntág. Na druhou stranu na omluvu kolegů musíme uznat, že za umělcem stojí manažer, a ten domlouvá koncerty a festivaly. Není v silách muzikanta (hlavně při jeho nezřízeném životním stylu, kdy si máloco pamatuje a po ránu si myslí, že Agrofert je předkapela skupiny Kabát), aby věděl, kdo se objeví mezi desítkami sponzorů na konkrétní akci,“ řekl Špalek.
Basák Kabátů ale také sportovně uznal, že dříve Agrofert sponzoroval i jejich kapelu. Bylo to prý ale dříve, než Andrej Babiš vstoupil do politiky. Tehdy si prý mysleli, že jde o mecenáše, který chce nezištně přispět na kulturu. Podle Špalka je nezištnost důležitá i v případě, že se proti někomu umělec, či jiná osoba vyhradí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs