Hnutí Svoboda a přímá demokracie i komunisté vyzývají vládu, aby stáhla české vojáky z Iráku.
Veselý ČTK řekl, že reakce Íránu byla očekávaná. „Nicméně určitě není v zájmu ani Íránu, USA, Evropské unie, ani nás, aby násilí dál eskalovalo. Pokud si budou obě země dál oplácet, násilí eskalovat bude,“ varoval. Pokud nejsou americký prezident Donald Trump a zástupci Íránu schopni zasednout k jednacímu stolu, mohla by zásadní roli sehrát EU, míní. „Mohla by se pokusit uklidňovat situaci a nastavit pravidla komunikace,“ dodal.
Černochová doufá v to, že se ke slovu místo raket dostanou diplomaté. „Válka mezi Spojenými státy a Íránem by měla nejenom tragické důsledky pro Írán a Irák, ale i pro další země v regionu včetně Izraele, a nevyhnutelně bychom její důsledky pocítili i my zde v Evropě,“ uvedla.
Na jiných základnách v Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi NATO a v Bagdádu je na výcvikové misi pět českých policistů. „Nemám k dispozici zpravodajské informace o bezpečnostní situaci v oblastech, kde působí, ale předpokládám, že Ministerstvo obrany situaci nejenom sleduje, ale má vypracované plány pro rychlé stažení našich vojáků a dalších českých občanů z Iráku, pokud by to situace vyžadovala,“ uvedla Černochová.
Veselý řekl, že postup ohledně stažení vojáků musí být společný v NATO. Aliance by podle něj měla vyhovět přání irácké vlády. „Ale byl by to (od irácké vlády případně) apel dovnitř jednání. Pokud by ta jednání skončila tak, že by se alianční síly dohodly, že v místě zůstanou, tak bych to respektoval a nezpochybňoval bych takové rozhodnutí,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp