Janeček jde kvůli volbám prezidenta k Ústavnímu soudu. A klidně i do Štrasburku

24.04.2023 20:21 | Ze sítí

Podnikatel Karel Janeček u soudu opět napadl průběh letošních prezidentských voleb, ve kterých Janečkovi Ministerstvo vnitra neuznalo tisíce sesbíraných podpisů a podnikatel byl škrtnut ze seznamu kandidátů. Janeček se obrátil na Ústavní soud, kde napadl dřívější rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Janeček už dříve prohlásil, že se chce obrátit i na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Janeček jde kvůli volbám prezidenta k Ústavnímu soudu. A klidně i do Štrasburku
Foto: facebook Karla Janečka
Popisek: Karel Janeček si vyrobil zvláštní hlasovací lístek

Janeček podle svých slov nechce zpochybnit samotný výsledek prezidentských voleb a zvolení Petra Pavla hlavou státu. Jde mu ale prý o spravedlnost a příští volby, a chce se proto obrátit až na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Než tak učiní, musí vyčerpat všechny vnitrostátní opravné prostředky.

Proto se Janeček podruhé obrátil na Ústavní soud, kde napadá rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten ještě před volbami potvrdil rozhodnutí Ministerstva vnitra, že Janeček po kontrole podpisových archů nedosáhl na požadovaný počet 50 tisíc podpisů, ačkoliv jich sesbíral přes 73 tisíc.

„Navrhovatel nemůže v řízení o vyslovení neplatnosti volby prezidenta úspěšně uplatnit argumentaci ohledně svého ‚nevpuštění‘ do prezidentské volby,“ stálo v rozhodnutí NSS. Janeček se už tehdy obrátil na Ústavní soud, kde ale také neuspěl.

Soudcem zpravodajem u nové Janečkové stížnosti se podle informací serveru iROZHLAS.cz. stal Pavel Šámal. Vzhledem k tomu, že jde o volební problematiku, bude rozhodovat celé plénum ústavních soudců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…