Komentátor Petr Holec tvrdí, že v Česku už dávno začal vojenský puč – jen probíhá v mantinelech demokratického systému. Podle něj nastoupil s příchodem vlády Petra Fialy a je postupně upevňován jak v symbolické, tak praktické rovině.
Připomíná neveřejné mimořádné jednání Poslanecké sněmovny k obraně státu, kam byl doslova na poslední chvíli přiveden náčelník generálního štábu Karel Řehka. Doprovodila ho ministryně obrany Jana Černochová z ODS. A to proto, „aby vláda mohla kompletní jednání ve Sněmovně ukrýt před zraky veřejnosti, když se stále víc bojí, a opozice v čele s ANO nemohla promluvit“. Podle Holce podobné scény obvykle doprovázejí vojenské puče, kdy uniformy prostě převezmou v parlamentu velení nad obleky.
Za příklad klasické „fialovské scény“ pak označuje právě konflikt mezi ministryní Černochovou a generálem Řehkou. Podle něj se Řehka chová jako „pučista“, který odmítá respektovat civilní velení, a vystupuje, jako by armáda vládla zemi stejně jako za totality. Největším problémem podle Holce není jen Řehkovo neustálé strašení válkou nebo jeho snaha o militarizaci společnosti, ale i jeho postoj k aféře s armádními drony, které podle informací měly být bez povolení pašovány na Ukrajinu. „Prostě se zase cítí u kormidla moci,“ komentuje Holec a dodává, že se tak neděje náhodou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská