Hořejší píše o tom, že on sám loňský výsledek britského referenda o opuštění EU považoval za tragédii. Upozorňujje na to, že nejen tehdejší premiér Cameron, ale právě i ministryně Mayová se vyjadřovali pro setrvání v EU. Jak profesor Hořejší uvádí, další kroky Theresy Mayové nechápal.
„Premiérkou se stala Theresa Mayová a okamžitě začala podporovat ‚brexit‘ daleko vehementněji než představitelé strany UKIP, která vlastně celou záležitost vyvolala,“ poukazuje dále autor článku, kterého prý tento názorový obrat nové premiérky zprvu šokoval, stejně tak jako vypsání předčasných voleb. „Údajně proto, aby se v nich ještě posílila pozice konzervativců pro nadcházející obtížné období jednání o brexitu,“ píše Hořejší, který za ještě podivnější označuje chování Mayové během krátké předvolební kampaně. „Vedlo k výrazné ztrátě voličské podpory a nakonec ke ztrátě parlamentní většiny,“ vysvětluje Hořejší.
Autor článku ale nakonec uvádí, že teprve dnes ráno mu všechno došlo. „Byl to geniální plán v hloubi srdce přesvědčené zastánkyně Evropské unie,“ píše Hořejší s tím, že Theresa Mayová si podle něj uchovala svoje hluboké proevropské přesvědčení, která dávala najevo před referendem a že ohledně jejích nynějších zdánlivě nesmyslných kroků šlo o dobře promyšlený a rafinovaný plán. Jak profesor dál píše, nová situace po volbách podle něj nepochybně těžce zkomplikuje britskou vyjednávací pozici a přinutí britské občany k hlubšímu zamyšlení nad tím, co by pro ně vlastně brexit znamenal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora