Jde o dva mandáty. Ústavní soud podpořil stížnost Konečné. Nové sčítání hlasů

17.12.2024 16:45 | Monitoring

Ústavní soud dal za pravdu protestu koalice Stačilo! proti výsledkům krajských voleb v Libereckém kraji a nařídil přepočítat hlasy. Šéfka KSČM Kateřina Konečná rozhodnutí vítá s tím, že „přeci jen to s touto zemí a justičním systémem ještě není tak špatné“. Stačilo! získalo v Libereckém kraji 4,99 procent hlasů a pouhých 9 hlasů chybělo k překročení pětiprocentní hranice. Konečná ihned po volbách podala podnět ke Krajskému soudu na přepočítání hlasů, který ale žádosti nevyhověl.

Jde o dva mandáty. Ústavní soud podpořil stížnost Konečné. Nové sčítání hlasů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná

V podzimních krajských volbách chybělo koalici Stačilo! jen 9 hlasů, aby se dostala do libereckého krajského zastupitelstva. Stačilo! tak velmi těsně skončilo bez jediného mandátu v kraji, přičemž při překročení pětiprocentní hranice by mohlo získat až dva mandáty.

Konečná proto ihned podala podnět ke Krajskému soudu v Liberci kvůli údajně chybnému sečtení hlasů minimálně v pěti okrscích, k čemuž koalice získala i čestná prohlášení. Krajský soud ale návrh za zneplatnění voleb v říjnu zamítl. Stačilo! se ale rozhodnutí nelíbilo a podalo podnět k Ústavnímu soudu, který dal politickému uskupení za pravdu a v úterý rozhodl, že se Krajský soud musí požadavkem zabývat znovu.

Pozitivní rozhodnutí Ústavního soudu Konečná podle všeho ani nečekala. „Abych pravdu řekla, měla jsem připravený komentář ve smyslu: nález Ústavního soudu respektujeme, avšak s ním nesouhlasíme (proto mi reakce tak dlouho trvala) ... Ale i já se mýlím. Opravdu jsem nečekala, že nám dá Ústavní soud plně za pravdu, a to ještě tak zdrcujícím a kritickým rozhodnutím vůči Krajskému soudu v Liberci. Přeci jen to s touto zemí a s justičním systémem ještě není tak špatné,“ uvedla Konečná na síti X.

Z rozhodnutí ÚS vypíchla zejména pasáž o tom, že Stačilo! předložilo dostatek důkazů, aby se Krajský soud případem zabýval. „Stěžovatelka v řízení před krajským soudem, jakožto soudem volebním, předložila dostatečně závažnou indicii způsobilou vyvrátit presumpci správnosti vyhlášených výsledků voleb. Krajský soud měl tedy přezkoumat volební dokumentaci z oněch pěti okrsků, kterých se tato indicie přímo týkala,“ uvedl v nálezu ÚS.

Podle Konečné tak Krajský soud v Liberci vědomě okradl Stačilo! o možnost přepočítat volby a naplnit vůli voličů, protože přepočet i v jediném okrsku mohl změnit celé volby. „Věc se mu teď vrací se závazným stanoviskem Ústavního soudu. Obávám se však, aby již nebylo pozdě – znáte to, co není zkontrolováno hned, není, neboť důkazy časem degradují. Uvidíme, co bude dál. Každopádně se za své voliče bijeme, co můžeme!“ dodala Konečná.

Následně se ještě za Krajský soud omluvila soudním úředníkům, že budou v čase Vánoc muset přepočítávat hlasy z říjnových voleb. „Dovolte mi se touto cestou předem omluvit všem soudním úředníkům, kteří se budou před svátky mořit s přepočtem hlasů v Libereckém kraji. Jsem si bolestně vědoma, že vám vláda zajistila nedůstojné platy za takto těžkou a potřebnou práci, kterou odvádíte. Poděkujte však kolegům soudcům vašeho soudu, kteří se pod toto protiústavní rozhodnutí podepsali,“ napsala Konečná, jež stihla zkritizovat i vládu Petra Fialy.

Ani kdyby koalice Stačilo! nakonec dva mandáty získala, na rozložení sil v kraji by se nic měnit nemělo. Po rozhodnutí Krajského soudu se koncem října sešlo ustavující zastupitelstvo a hejtmanem se opět stal Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj. Starostové vládnou s koalicí SPOLU a dohromady mají 25 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. I v případě změn by tak koalice mohla vládnout s těsnou většinou 23 mandátů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mě ten nepořádek a švindly vůbec nepřekvapují. O volbách do zastupitelstva dala naše rodina , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseObčanFranta , 17.12.2024 17:23:41
preferenční hlasy jednomu kandidátu, a světe div se, když jsem kontroloval statistiku po volbách, tak náš kandidát v našem okrsku žádné preferenční hlasy nedostal. Jak máme potom věřit, že naše hlasy obdržela alespoň strana, za kterou námi preferovaný kandidát kandidoval. Jasně, někdo by řekl, je to jen pár hlasů, ale kolik takových hlasů může být přesměrováno v celé republice?

|  8 |  0

Další články z rubriky

Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

13:03 Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

Korporáty potřebují otroky, nikoliv svobodně přemýšlející lidi s logickým myšlením. Pro vazalský stá…