Je jedno, co si myslíte. Záleží na Putinovi. Z čínské TV přišlo překvapení

02.05.2022 15:00 | Zprávy

Profesor politologie John J. Mearsheimer svou teorii o počátku rusko-ukrajinské krize nedávno prezentoval i na čínské státní televizi CGTN. Objasňoval, že „práva“ v mezinárodní politice jsou západní koncept. A také vysvětloval rozdíl mezi západním a ruským pohledem. Totiž, že na Západě si řada lidí nemyslí, že NATO je ohrožením pro Rusko. „Moje odpověď pro ně je, že je mi jedno, co si myslí. Záleží jenom na tom, co si myslí Vladimir Putin. A pokud si Putin a jeho pobočníci myslí, že to existenční hrozba je, tak bychom měli být velmi opatrní v tom, jak s ním jednáme,“ namítl.

Je jedno, co si myslíte. Záleží na Putinovi. Z čínské TV přišlo překvapení
Foto: Repro Youtube
Popisek: Profesor politologie John. J. Mearsheimer

Profesor poznamenal, že v západních, zejména mainstreamových médiích jsou jeho argumenty odmítány a místo přičtení viny NATO a Západu za vytvoření této krize ji raději „ze zjevných důvodů“ přisuzují Vladimiru Putinovi. Což se Mearsheimer snaží rozporovat.

Opět zopakoval svou myšlenku, že nic nenasvědčuje tomu, že by se Putin snažil dobýt Ukrajinu celou a učinit z ní součást Ruska. Připomenul, že Putin už v roce 2008 varoval, že snahy vytvořit z Ukrajiny západní výspu s liberální, proamerickou demokracií jsou pro Moskvu kategoricky nepřijatelné.

Rusku jde podle něho o strategické zájmy. „S morálkou to nemá nic společného,“ řekl a dodal, že pro Rusko je Ukrajina v NATO existenční hrozbou, viděno jejich úhlem pohledu. A proto v roce 2008 Putin už udělal „čáru v písku“ a řekl, že něco takového se nestane.

„Z amerického pohledu je to složitější. Američané věří, v typickém liberálním stylu, že Ukrajina má právo si rozhodovat o svých zahraničních vztazích. A zdůraznil bych slovo ‚právo‘. Kdykoliv slyšíte slovo ‚právo‘, tak se bavíme o liberálním pojetí mezinárodních vztahů. A když se vrátíme do dubna roku 2008, NATO mělo za to, a hlavně Spojené státy, že kterákoliv země, která se chce stát součástí NATO, má právo se jí stát,“ popsal typické uvažování v USA.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…