„V letech 2008 až 2010 v Česku krize nikoho nezajímala. Když jsem v té době cestoval po regionu, každý s výjimkou Poláků mluvil jen o krizi. Pak jsem přijel do Česka, kde ekonomika také trpěla, a nikdo o tom nemluvil. Naopak v roce 2012, kdy to bylo mnohem méně dramatické než před třemi lety, najednou všichni měli blbou náladu, každý se cítil vyčerpán a každý uvažoval o krizových scénářích. A to je divné. V ostatních zemích je přitom možné sledovat pomalý restart ekonomiky. HDP roste a lidé si toho jsou vědomi,“ vysvětluje v rozhovoru pro časopis Ekonom finančník Peter Hagen.
Rozdíly jsou podle něj celkem velké. Nedávno byl například v rumunské Bukurešti, kde si právě toho všiml. „I když mají v Rumunsku své specifické problémy, což je spojeno zejména s distribucí rostoucího bohatství v zemi, je možné vidět, že k věcem přistupují jinak než Češi. V Rumunsku lidé hodně rychle reagují na hrozbu krize,“ popisuje generální ředitel Vienna Insurance Group, pod kterou spadá pojišťovna Kooperativa.
Jaký je ale důvod oné české „blbé nálady“? Podle Hagena by za tím mohla být neschopnost politiků vysvětlit škrty a opatření, která plánují pro naplnění státní pokladny.
„Přitom pokud podobné kroky pořádně nevysvětlíte, nejde o rozumnou politiku, ale o krutost. No a pokud se ke mně někdo chová krutě, zbavím se ho," dodává Hagen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan