„Odvolání velvyslance je vyjádření hodně velkého nesouhlasu. Pokud udělali toto, že stáhli svého velvyslance z Berlína, je to dost silný krok. A musíme se ptát, kvůli čemu to je. Protože ta rezoluce, který odhlasoval ten Spolkový sněm, je asi dvacátá. Turecko na předchozích dvacet rezolucí hlasovalo protestem, ale nikoliv takto silně,“ uvedl Bašta. Potvrdil však, že de facto je turecký krok v symbolické rovině.
„Vládní politici nehlasovali. Distance mezi exekutivou, tedy vládou, a parlamentem, je zřejmá,“ upozornil na průběh hlasování Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů.
„Mělo by se zabránit tomu, aby se ze starých zločinů, starých křivd, staly nové antagonismy. Nemyslím si, že tento krok byl z hlediska praktické politiky šťastný,“ podotkl Bašta s tím, že rozumí jak poslancům, tak rozumí i nepřítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové na hlasování.
Handl s Baštou se následně vyjádřili k dohodě, již vyjednalo Německo za Evropskou unii s Tureckem v otázce migrační krize. „Ta škoda, která vznikla tímto novým gestem německého parlamentu, nebude tak obrovská,“ neobává se ukončení dohody o zastavení přílivu migrantů Handl. „Turecko nemá příliš na vybranou. Vztah s Evropou je pro prezidenta Erdogana důležitý,“ myslí si také. Brzké členství Evropské unie však nevnímá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef