Jeden hloupý nápad za druhým z ženevské dílny WHO

10.10.2023 9:08 | Komentář

Počínání Světové zdravotnické organizace během koronavirové pandemie lze jen obtížně označit za úspěšné. Organizace se sídlem v Ženevě nejdříve chválila Čínu, která je za vznik pandemie zodpovědná, aby následně předvedla řadu názorových veletočů v době akutní fáze šíření nemoci COVID-19.

Jeden hloupý nápad za druhým z ženevské dílny WHO
Foto: Repro. Youtube
Popisek: Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus

WHO ovšem střílí vedle i v případě řady dalších problémů trápících světovou populaci. Často postupuje přímo v rozporu se zjištěními a doporučeními národních zdravotních regulátorů i předních světových kapacit. Velmi dobře to ukazuje přístup WHO k řešení neinfekčních nemocí souvisejících s životním stylem. Jde zejména o konzumaci alkoholu, tabáku a sladkých potravin, kdy Světová zdravotnická organizace nastavuje nedosažitelné cíle založené na nepřesvědčivých nebo slabých důkazech.



Dobrým příkladem je boj s obezitou úzce spjatý s vysokým příjmem cukru. Ten se mnozí lidé pokoušejí nahradit používáním umělých sladidel, aby tak snížili svůj kalorický příjem. V této souvislosti WHO letos v květnu vydala pokyny proti používání všech náhradních sladidel, přičemž dospěla k závěru, že mohou existovat „potenciální nežádoucí účinky dlouhodobého užívání“, včetně „zvýšeného rizika cukrovky druhého typu, kardiovaskulárních chorob a úmrtí“. Přitom WHO ve své tiskové zprávě tvrdila, že tato doporučení jsou založena na „systematickém zkoumání“ dostupných důkazů. Zároveň se ale lze v plné zprávě dočíst, že tyto důkazy jsou „nízké až velmi nízké jistoty“. I proto se okamžitě objevily hlasy odborníků, které závěry ženevských úředníků zpochybňují.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

WHO je na tom jak EU, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseDušan Nárožný , 10.10.2023 9:37:23
Horda zbytečných úředníku si vymýšlí hloupé a nesmyslné nařízení a zákony, které pak usilovně se snaží dostat do legislativy podrobených státu. Jináč by je pro zbytečnost vyhodili z dobře placených míst.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…