Jaroslav Dušek se v rozhovoru věnoval jak závislosti na alkoholu, tak závislosti na kouření. Pokud jde o alkoholiky, dokážou se vyléčit asi 3 až 4 procenta nemocných. Závislí lidé svou nemoc všemožně omlouvají. Platí to i o kuřácích. Stejně nebezpečná je ještě závislost na lécích. Závislost si ale člověk může vytvořit třeba i na lajcích z Facebooku.
„Dnes existuje měřená třeba závislost na lécích tvořících dopamin. Ale protože nejsem na sociálních sítích, tak jsem to nevěděl. Ten, kdo má profily na Facebooku a podobně, tak se dívá, a když dostává lajky, tak se mu tvoří dopamin a on je pak závislý na lajcích. Závislost je trikem mysli. Mysl s tebou tvoří trik, mysl s námi svádí zvláštní polemiku, hru, kdy se snaží podřídit si život. Život je něco, co jako fenomén není podřiditelné ničemu. Ale myšlení provádí neustálé pokusy ho ovládnout, zamknout do nějakých přihrádek, představ, definic a on se zase vymkne, zase něco provede. Tato civilizace prostě jednoho dne skončí. Pořád něco dělá, chce oklamat život, a jednoho dne se zboří a vznikne nová. A život běží stále dál, ale myšlenkové systémy, různé závislosti se s ním stále snaží svádět zápas. A to já považuji za kosmický vtip. To je to, co na tom sleduji a co mě baví,“ prohlásil Dušek.
Podle Duška jsou lidé závislí také na různých myšlenkách. Ve jménu těchto myšlenek jsou po tisíce let ochotní zabíjet jiné lidi. Čarodějnice byly podle Duška upalovány právě proto, že jejich myšlenkový systém byl jiný než u většiny středověké společnosti. Podobné problémy máme i dnes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp