„V rozhovoru pro páteční MF DNES prezident Miloš Zeman zopakoval, že premiérem jmenuje lídra nejsilnější strany, nikoli koalice. Uklidnil nás jenom tím, že delší sestavování vlády než v Belgii, to bylo dvouleté, nehrozí,“ připomíná prezidentova slova. Zeman tím prý potvrdil obavy, že bude ve Strakovce držet Andreje Babiše klidně i bez důvěry sněmovny.
Jelínek ve svém komentáři pro Český rozhlas připomíná Rusnokovu vládu bez důvěry, kterou si stvořil Miloš Zeman i když se nabízela většinová vláda pravice pod vedením Miroslavy Němcové. A teď prý může být ještě hůře, protože „Miloš Zeman se vyžívá v natahování prezidentských pravomocí a i vzhledem k jeho nadcházejícímu definitivnímu politickému důchodu se u něj dá počítat s přístupem „po mně potopa“.
Podle Jelínka skutečně hrozí, že prezident se pokusí degradovat parlament na zbytečný orgán, který ztratí svou suverenitu nad vládou. Ta bude odevzdána na milost a nemilost prezidentu Zemanovi. „Takový stav, kdy by došlo k vychýlení ústavní rovnováhy, nemůže akceptovat žádná demokratická strana,“ varuje.
Proti tomu se podle Jelínka musí postavit za jeden provaz pravice i levice. A i v ANO by se mohli najít jedinci, pro které bude právní stát více než momentální moc. A vždy se sněmovna může dohodnout se Senátem na ústavní žalobě prezidenta.
I když jsou tyto úvahy předčasné, Jelínek doporučuje poslancům, aby si na dovolenou vzali do kufru Ústavu a dopředu si v ní studovali, jak roztahujícímu se prezidentovi čelit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.