Ještě se to pokusím zvrátit, vyjádřil se Pavel Bělobrádek k probíhající krizi

10.06.2016 13:47 | Zprávy

Je to chyba, je to zbytečné a nebezpečné. Takto se vyjádřil předseda lidovců a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek ke kauze Šlachta. Kritická slova padla jak na adresu ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého, tak na adresu ministra financí Andreje Babiše a Roberta Pelikána (oba hnutí ANO).

Ještě se to pokusím zvrátit, vyjádřil se Pavel Bělobrádek k probíhající krizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL na prvním místě zdůrazňuje, že respektuje nezávislost policejního prezidenta, který může reorganizovat policii, pakliže to uzná za vhodné. A politici by do toho za normálních okolností neměli mluvit. Ale teď už se z reformy policie stalo politické téma. Kvůli hnutí ANO. Bělobrádek proto ve svém vyjádření nešetřil Andreje Babiše a Roberta Pelikána. Kritice však podrobil i druhou stranu sporu – ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého.  

„Pokládám za zbytečné a nebezpečné, že se kolem této administrativní změny strhla tak silná politická bouře, v níž místo racionálních argumentů vládnou emoce a kdy se místo faktů šíří spiklenecké teorie. Pokládám za chybu, že policejní prezident a ministr vnitra se svým záměrem neseznámili partnery a veřejnost dříve. Za chybu pokládám i reakci ANO, které kvůli administrativní změně v řízení policejních útvarů vyvolalo dohodovací koaliční jednání a hrozí demisemi,“ vyjádřil se Bělobrádek.

Podle jeho názoru je v tuto chvíli třeba uklidnit veřejnost, která je teď strašena. Zadruhé je třeba přesunout debatu o reformě policie tam, kam patří, v případě potřeby třeba na Bezpečnostní radu státu. Ministr Chovanec a policejní prezident Tuhý by nakonec měli uklidnit příslušné detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, že jejich místa zůstanou zachována.

„Osobně se ještě pokusím zvrátit rozhodnutí plukovníka Roberta Šlachty odejít do civilu. I když vyšetřování korupce nestojí a nepadá s jedním člověkem, jde o nesmírně zkušeného policistu, o kterého by bylo škoda přijít. Jsem přesvědčen, že problémy se mají řešit jednáním a ne hysterií. Politizace a personifikace problému ničemu neprospívá. Pro KDU-ČSL je boj proti korupci zásadní prioritou, přičemž klademe důraz na systémové řešení. Právě o něm chceme společně s partnery jednat. Tato vláda je a musí zůstat protikorupční,“ ujišťoval Bělobrádek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

13:00 Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

Europarlament ve čtvrtek schválil usnesení, které vyjadřuje podporu Ukrajině ze strany Evropské unie…