Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že si prezident Miloš Zeman v úterý pozdě večer zlomil ruku a byl operován v nemocnici a to v celkové anestezii. Podle Jindřicha Forejta ale měli první informaci dostat především ostatní nejvyšší ústavní činitelé a že je chyba, pokud se o Zemanově operaci dozvěděl např. druhý nejvyšší ústavní činitel předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) až z médií.
„Vychází to z logiky Ústavy, pokud jste nositelem funkce, jako je hlava státu, tedy vykonáváte funkce, které naplňují podstatu Ústavy a rozhodujete o tak důležitých věcech, jako je vyhlášení mobilizace nebo sdělení nějakého jiného stanoviska vůči jiné zemi, musíte být zastupitelný. I ředitel podniku musí být zastupitelný,“ řekl Forejt. „Určitě není v pořádku, pokud o tom nevěděli. Při operaci se mohou stát různé věci, které by znamenaly, že nebude zajištěno fungování ani výkon pravomocí hlavy státu,“ dodal.
Z Hradu však zaznívá, že žádné takové pravidlo neexistuje. A další bývalý hradní protokolář Miroslav Sklenář dal Hradu za pravdu s tím, že se i za časů prezidenta Václava Havla postupovalo podle toho, jak to dovolovala konkrétní situace.
Ústavní právník Jan Wintr poznamenal, že prezident podle Ústavy nemá předepsány bezodkladné povinnosti a většinou plní spíše ceremoniální roli, takže jeho krátkodobý zdravotní výpadek není v legislativě řešen. Řešena je až situace, kdy prezident dlouhodobě není schopen vykonávat svůj úřad.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp