Ačkoliv KSČM tvrdí, že vládu Andreje Babiše jen toleruje, přičemž prosazuje vlastní agendu, ve skutečnosti je dnes po Babišově hnutí ANO nejaktivnější politickou silou u nás v obhajobě Babiše pokaždé, když je kvůli svým různým skandálům nebo možnému střetu zájmů kritizován domácí opozicí nebo evropskými institucemi, uvedl Pehe.
„I v jakékoliv domácí televizní debatě dnes stojí komunisté pevně na straně Babiše proti opozičním politikům. Jsou v tomto směru dokonce aktivnější a viditelnější než politici ČSSD, která je s hnutím ANO v koalici,“ dodává politolog.
Chování komunistů si Pehe vysvětluje hned několika způsoby. Prvním je fakt, že průměrný věk členů přesahuje sedmdesát let a do strany se díky její minulosti i programu nehrnou mladí lidé. „Vsadili vše na ekonomicky slušné politické dožití,“ dal za příklad Pehe.
Další důvod pro komunistickou podporu Babiše může být prý paradoxně ideologie. „Miliardář Babiš sice stojí v ostrém protikladu vůči již zmíněnému kdysi hlavnímu bodu komunistického programu, ale v situaci, kdy si komunisté mohou o takových cílech už jen nechat zdát,“ doplnil Pehe.
Kromě toho podle politologa komunistům zcela jistě vyhovuje i Babišův posun k levicovému populismu. „Předáci KSČM mohou před voliči, kteří jim zůstávají věrní, tvrdit, že se ve světle Babišovy levicově populistické agendy nezpronevěřují svému sociálnímu programu,“ uvedl Pehe s tím, že se dá dokonce tvrdit, že právě s Babišem se jim daří některé programové cíle naplňovat.
Někteří komunisté naznačují, že podpora pro Babiše je jen okolnostmi vynucená taktika. Strana prý zůstává viditelnou, a až bude mít Babiš problémy, které mohou přijít už s první ekonomickou krizí, mnozí voliči, které Babiš odlákal levici, se pak mohou začít vracet. „KSČM nepředstavuje k Babišovi žádnou viditelnou alternativu. Je jen jakýmsi naprosto loajálním béčkem ANO, a případné problémy tak budou voliči připisovat i jí,“ poznamenal však Pehe.
Závěrem pak zmiňuje, že hlavním cílem KSČM dnes je nejspíše udržet volební výsledky strany v číslech, které ještě zaručují státní podporu a jistý vliv. „KSČM to umožňuje zůstat relativně výnosným podnikem pro stranické funkcionáře, kteří mohou házet písek do soukolí liberálně-demokratického režimu a prozápadní orientace České republiky,“ uzavírá Pehe.
Původní zdroj ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab