Jiřina Šiklová na ČT: Jsem dnes spokojená. A teď o mně budou říkat, že jsem si nakradla

09.09.2014 21:14 | Zprávy

Socioložka Jiřina Šiklová v křesle pondělního Hyde Parku České televize hovořila o ekonomické situaci českých rodin, sociální nůžky mezi nejchudšími a bohatšími až nejbohatšími se stále rozevírají. Čeští občané se ale mají ekonomicky poměrně dobře, zvláště v kontextu postkomunistické Evropy. Nejluxusnější záležitostí, kterou si můžeme dovolit, jsou prý děti. A tady je problém ....

Jiřina Šiklová na ČT: Jsem dnes spokojená. A teď o mně budou říkat, že jsem si nakradla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová

„My jsme ve střední Evropě a patříme k jedné z nejbohatších zemí, z toho postkomunistického prostoru jednoznačně,“ podotýká Šiklová. Chudobou je prý u nás skutečně ohroženo asi 120 tisíc lidí, přičemž jsme na tom prý lépe než Belgie. „Záleží také na to, co každý sám považuje za chudobu,“ pokračuje socioložka. Na druhou stranu, že lidé si u nás nemohou tolik koupit auto, jako je tomu např. právě v Belgii, ale v jiných faktorech je to u nás zase lepší.

Děti jsou nejluxusnější záležitost, kterou si můžeme v životě dovolit

Faktem je, že řada občanů má i dnes pocit, že by se o ně měl postarat stát, což je pozůstatek z doby minulé. Šiklová ale upozorňuje, že stát tu není proto, aby se postaral o každého. Střední třída pravda upadá a to nejen u nás, ale to je jev, který podle Šiklové lze sledovat už 150 let. Šiklová v této souvislosti zmínila dva fenomény, vyvádění kapitálu z Česka, což socioložka považuje za velmi špatný jev. Následně došlo na otázku založení rodiny.

„Děti jsou nejluxusnější záležitost, kterou si můžeme v životě dovolit,“ uvedla dále socioložka. Rodiny, resp. děti dnes mají určitou výhodu v tom, že se nemusí starat o své rodiče, jako tomu bylo dřív. Slušný člověk by měl v případě potřeby pomoci svým rodičům, a pokud to nedělá, můžeme si položit otázku, jak byl vychován. „Naší největší katastrofou je to, že od roku 2013 nenarůstáme, vlastně vymíráme,“ upozornila návštěvnice pořadu.

„Tady platí ten paradox, že když se o starší občany stará stát, tak lidé mají méně dětí,“ upozornila socioložka. I chudší rodiny měly dříve více dětí a ty se nakonec o své rodiče částečně starali. Ještě ve třicátých letech minulého století ale byly starší lidé zvyklí starat se i o sebe. Tato péče o sebe sama do jisté míry upadla, znovu se spoléháme na stát. Podle Šiklové je to jednoznačně chyba. Lidé se musí v prvé řadě sami zkusit postavit na vlastní nohy a nespoléhat jen na stát, jak se dnes často po hříchu děje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co říkáte na to, s čím OPĚT přichází vaši bývalí spojenci?

Český rozhlas upozornil na to, že resorty MV a MPO, vedené ministry za STAN, přišly s návrhem novely “šmírovací” legislativy. Od poloviny roku 2025 se mají sbírat nejen údaje o tom, že byl uživatel na internetu (tj.odkud) a jak dlouho, ale i “cílové” IP adresy. A jste se STAN za jedno, co se týká to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

21:35 10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

Spor na sociálních sítích mezi publicistkou Apolenou Rychlíkovou a právníkem Robertem Nerudou vyvola…